BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Konferencijos dalyviams – apie cukrinio diabeto valdymą Lietuvoje

Data

2021 12 20

Įvertinimas
8
blood-glucose-meter-stethoscope-white-background.jpg

Cukrinis diabetas – sunki ir klastinga lėtinė liga, kurios plitimas pastaraisiais dešimtmečiais sparčiai auga. Apie cukrinį diabetą ir jo valdymą Lietuvoje, kalbėta Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) surengtoje konferencijoje.

Klaipėdos TLK direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas, Vilma Stasiulienė klausytojų auditoriją informavo, kad, 2013 m. duomenimis cukriniu diabetu, sirgo 1 iš 25 suaugusiųjų, šiandien Lietuvoje serga 140 tūkst. žmonių, tai yra 1 iš 18-os. Apie 94 proc. šios ligos atvejų sudaro antro tipo cukrinis diabetas.

Specialistai paaiškina, kad įprastai antro tipo cukriniu diabetu suserga vyresnio amžiaus žmonės, tačiau viena iš pagrindinių priežasčių, galinčių sąlygoti šią ligą, yra nutukimas, antsvoris bei judėjimo stoka, o tai lemia vis jaunesnių žmonių sirgimą. Higienos instituto duomenimis, ligotumas nutukimu per 19 metų augo net 7 kartus.

„Sergant cukriniu diabetu neišvengiamai atsiranda komplikacijų, kurios yra pavojingos gyvybei. Atsižvelgiant į praeitų metų rodiklius, 17 proc. pacientų išsivysto nepakankamos cukrinio diabeto kontrolės sąlygoti nervų pažeidimai (diabetinė polineuropatija), 14 proc. asmenų nekontroliuoja ligos, 12 proc. – susiduria su mikrokraujagyslinėmis komplikacijomis, 3 proc. sergančiųjų pasireiškia akių komplikacijos“, –  atkreipė dėmesį V. Stasiulienė.

Higienos instituto duomenimis, nuo 2001 m. diabeto pagal komplikacijas mirčių skaičius vis didėja.

Susitikimo dalyviai taip pat buvo informuoti, kad, praeitų metų duomenimis, mažiausiai pirmo ir antro tipo cukriniu diabetu sergančių žmonių buvo Klaipėdos apskrityje, didžiausias sergamumas fiksuotas – Panevėžio apskrityje.

Ligonių kasos primena, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems diabetu sergantiems pacientams keturis kartus per metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas glikozilinto hemoglobino tyrimas, kompensuojamos insulino pompos nuomos išlaidos, apmokamas gydomasis pedikiūras.

Sergantiems cukriniu diabetu su komplikacijomis iš PSDF kompensuojamos ortopedijos techninės priemonės bei insulino pompos nuomos išlaidos sergantiesiems pirmo tipo cukriniu diabetu.

Klaipėdos TLK duomenimis, nuo metų pradžios diabeto slaugos paslaugos šios TLK aptarnaujamos zonos gydymo įstaigose buvo suteiktos daugiau nei 5000 žmonių.

Klaipėdos TLK pristatymą „Diabetas: tyli pandemija ir jos valdymas Lietuvoje“ galima rasti čia.

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos informacija

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.