Galūnių protezai yra skirti pakeisti amputuotą galūnę. Amputacijos atliekamos dėl įvairių priežasčių – dėl įgimtos ar įgytos: periferinės kraujotakos ligų, traumų, kaulų navikų, kaulų infekcinių ligų. Tinkamai pritaikyti galūnių protezai neįgaliesiems iš dalies, o kartais beveik visiškai grąžina prarastą funkciją, t. y. padidėja jų galimybės savarankiškai judėti, gyventi ir dirbti, spartėja neįgaliųjų integracija į visuomenę.

Galūnių protezams lėšos skiriamos kasmet auga: 2020 m. skirta 3 379 tūkst. Eur, 2021 m. – 4 545 tūkst. Eur, 2022 m. – 4 145 tūkst. Eur, 2023 m. – 5 143 tūkst. Eur, 2024 m. 5 860 tūkst. Eur, o 2025 m. 6 558 tūkst. eurų. Per metus vidutiniškai galūnių protezai kompensuojami apie 1 000 neįgaliųjų (pagaminama ir išduodama apie 1200 vnt. galūnių protezų).

Kokie galūnių protezai kompensuojami?

Galūnių protezais privalomuoju sveikatos draudimu apdraustus pacientus aprūpina ortopedijos įmonės, pasirašiusios sutartis su Valstybine ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK). Kompensuojami pagal užsakymą individualiai gaminami ir pritaikomi plaštakos, dilbio, žasto, blauzdos, šlaunies ir dubens dalies galūnių protezai. 

Kaip gauti kompensuojamą galūnės protezą?

Pacientas turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris išduos siuntimą kontaktinei fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacijai gauti dėl galūnės protezo paskyrimo. Gydytojas specialistas pateikia elektroninį siuntimą (E027) ir ortopedijos įmonių, turinčių sutartis su VLK, sąrašą ir kontaktus. Siuntimas galioja 180 dienų. Pacientas kreipiasi į pasirinktą ortopedijos įmonę, kuri pagamins reikiamą galūnės protezą.

Svarbu!  VLK, likus ne mažiau kaip 45 kalendorinėms dienoms iki pirminio galūnės protezo ar nuolatinio galūnės protezo naudojimo termino (laikotarpio) pabaigos, išsiunčia pacientui pranešimą apie galimybę užsisakyti naują galūnės protezą. VLK šį pranešimą pacientui siunčia registruotu laišku Ortopedijos ir medicinos priemonių informacinėje sistemoje nurodytu adresu. Kartu su pranešimu išsiunčiamas ortopedijos įmonių, kuriose jis gali užsakyti nuolatinį galūnės protezą, sąrašas, todėl apdraustasis savo nuožiūra gali pasirinkti ortopedijos įmonę (iš VLK pateikto sąrašo) ir užsisakyti galūnės protezą.

Kas gali skirti galūnių protezus?

  • Pirminius galūnių protezus skiria gydytojų konsiliumas, kurio sudėtyje turi būti bent vienas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas.
  • Nuolatinius šlaunies (aukščiau kelio) protezus (tipas KPM3), blauzdos (žemiau kelio) protezus (tipas KPM2-1), dilbio protezus (tipas RP1-8), žastikaulio protezus (tipas RP2-4) protezus skiria fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas.
  • Dilbio protezus (tipas RP1-9), žastikaulio protezus (tipas RP2-5), blauzdos protezus su silikonine mova (tipas KP2-7), dubens dalies protezus (tipas KPM-4-2) gali skirti gydytojų konsultacinė komisija arba gydytojų konsiliumas, kurių sudėtyje turi būti bent vienas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas.
  • Šlaunies (aukščiau kelio) protezus su hidrauliniu kelio sąnariu (tipas KPM3-4) ir blauzdos (žemiau kelio) protezus su vakuuminio tvirtinimo sistema (tipas KPM2-2) pirmą kartą, taip pat pakartotinai, jeigu nustatomas aukštesnis mobilumo lygis, gali skirti tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios ASPĮ gydytojų konsiliumas, kurio sudėtyje turi būti bent vienas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas ir bent vienas gydytojas ortopedas traumatologas. Jei mobilumo lygis nesikeičia, pakartotinai šiuos protezus skiria antrinio arba tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios ASPĮ gydytojų konsultacinė komisija arba gydytojų konsiliumas, kurių sudėtyje turi būti bent vienas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas.
  • Modernius galūnių protezus – mioelektrinį dilbio (žemiau alkūnės) protezą (tipas RP1-9-M) ir šlaunies (aukščiau kelio) protezą su mikroprocesoriumi valdomu kelio sąnariu (tipas KPM3-5) gali skirti tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų konsiliumas, kurio sudėtyje turi būti bent vienas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas ir bent vienas gydytojas ortopedas traumatologas.

Kada gali būti taikomos priemokos?

Priemoka už technologijos ypatumus gali būti taikoma tuo atveju, jei apdraustasis arba jo atstovas raštu patvirtina, kad yra informuotas apie galimybę gauti visiškai PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamą galūnės protezą, bet renkasi kitokį tos pačios paskirties galūnės protezą, kuriam pagaminti taikoma modernesnė technologija ir (ar) naudojamos brangesnės medžiagos.

Kur kreiptis, jei galūnės protezas pagamintas ir pritaikytas netinkamai? 

Už galūnių protezų pagaminimą ir pritaikymą bei jų kokybę yra atsakingos ortopedijos įmonės, todėl pacientų skundai dėl ortopedijos techninių priemonių kokybės, jų išdavimo ir garantinio aptarnavimo teikiami ortopedijos įmonei. Be to, jei skundžiamasi dėl ortopedijos techninių priemonių kokybės, ortopedijos įmonė skundo kopiją ir atsakymą į jį turi per 3 darbo dienas nuo atsakymo išsiuntimo pacientui dienos persiųsti Akreditavimo tarnybai, o jei skundžiamasi dėl ortopedijos techninių priemonių išdavimo ar neišdavimo, garantinio aptarnavimo – VLK. Jei pacientui nepavyksta išspręsti situacijos tiesiogiai su ortopedijos įmone, galima kreiptis pagalbos į Akreditavimo tarnybą arba VLK pagal kompetenciją.

Kaip pasirinkti galūnių protezų gamintoją?

Galūnių protezais pacientai aprūpinami per ortopedijos įmones, sudariusias sutartis su VLK. 2025 m. VLK sudarė 22 sutartis dėl apdraustųjų aprūpinimo galūnių protezais. 

Galūnių protezus pacientams gamina ir pritaiko ortopedijos įmonės, kuriose dirba ortopedai technologai, turintys Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnybos) suteiktą spaudo numerį ir apmokyti šiuos protezus gaminti ir pritaikyti. 

Naudinga informacija pasirenkant galūnės protezų gamintoją!

  • VLK informaciją apie 2024 m. ortopedijos įmonių, sudariusių sutartį su VLK, gaminamų galūnių protezų modelius, kiekius ir protezų gamyboje naudojamų gamintojų komplektuojančias detales galite rasti čia
  • Bendrą informaciją apie ortopedijos įmonių, gaminančių galūnių protezus, naudojamų gamintojų komplektuojančias detales galūnių protezų gamyboje galite rasti čia

Įmonių, sudariusių sutartis dėl apdraustųjų aprūpinimo galūnių protezais, sąrašas:

UAB „Biomeka“
UAB „Idemus“
UAB „Medical Progress“
UAB „Medicinos centras“
UAB „MT sprendimai“
UAB „Ortex“
UAB „Ortho Baltic“
UAB „Ortho-modus“
UAB „Ortogama“
UAB „Ortopagalba“
UAB „Ortopedijos centras“
UAB „Ortopedijos paslaugos“
UAB „Ortopedijos paslaugų klinika“
UAB „Ortopedijos priemonės“
AB „Ortopedijos technika“
UAB „OrtoPro“
UAB „Pirmas žingsnis“
UAB „Procentras“
UAB „Protezavimo guru“
MB „Protezuotojų unija“
UAB „Sokratus“
UAB „Sveikime su šypsena“
UAB „Vaikšta“

Atnaujinimo data: 2025-04-23