Ortodontiniai aparatai
Ortodontija – tai tam tikros dantų ir žandikaulių anomalijų specialistų paslaugos, kurias iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmoka ligonių kasos. Ortodontinį gydymą visais ortodontiniais aparatais gali skirti ir taikyti gydytojas ortodontas. Ortodontinį gydymą ortodontine plokštele kiekvienam žandikauliui ir ortodontiniu treineriu (nustatytoms diagnozėmis) gali skirti ir gydytojas odontologas, atitinkantis Lietuvos medicinos normoje 42:2023 „Gydytojas odontologas“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. lapkričio 5 d. įsakymu Nr. V-1252 „Dėl Lietuvos medicinos normos 42:2023 „Gydytojas odontologas“ patvirtinimo“, nustatytus reikalavimus (baigęs specializuotus mokymus ar įgijęs kvalifikaciją baigęs vientisąsias universitetines odontologijos studijas Vilniaus universitete nuo 2025 metų ar Lietuvos sveikatos mokslų universitete nuo 2026 metų, kurių metu buvo mokoma atlikti nurodytas ortodontines procedūras) (toliau – gydytojas odontologas, baigęs specializuotus mokymus).
Pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios vaikas prirašytas, gydytojas odontologas prireikus vaiką siunčia pas gydytoją ortodontą arba gydytoją odontologą, baigusį specializuotus mokymus, dėl konsultacijos. Gydytojas ir sprendžia, ar vaikui reikia ortodontinio aparato. Ortodontiniai aparatai apmokami iš PSDF biudžeto, tačiau tik tam tikrų ligų ir būklių atvejais. Ortodontiniai aparatai yra įrašyti į sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintą PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamų medicinos ir jų bazinių kainų sąrašą. Šiame sąraše nustatytos ortodontinių aparatų skyrimo sąlygos ir bazinės kainos. Visais atvejais dėl gydymo reikalingumo sprendžia gydantysis gydytojas, įvertinęs paciento sveikatos būklę.
Vaiko ortodontinio gydymo laikotarpiu (per 5 metus) gali būti skiriami šie kompensuojamieji ortodontiniai aparatai: ortodontinė plokštelė (ne daugiau kaip 3 ortodontinės plokštelės kiekvienam žandikauliui); ortodontinis treineris (ne daugiau kaip 1 vienetas), greitojo plėtimo aparatas (ne daugiau kaip 1 vienetas); abiejų žandikaulių funkcinis aparatas (ne daugiau kaip 2 vienetai); viršutinio žandikaulio veido kaukė (ne daugiau kaip 1 vienetas); viršutinio žandikaulio distalinis tempimo aparatas (ne daugiau kaip 1 vienetas); ortodontinis sraigtas, skirtas skeletinei atramai (ne daugiau kaip 2 vienetai) ir breketų sistema (ne daugiau kaip 2 vienetai). Jei ortodontinis gydymas nebaigiamas, kol vaikui sukanka 18 metų, ortodontiniai aparatai, naudojami šiam gydymui, ir toliau kompensuojami PSDF biudžeto lėšomis, bet ne ilgiau kaip 5 metus nuo ortodontinio gydymo pradžios.
Už ortodontinę plokštelę iš PSDF kompensuojami 142 eurai, už abiejų žandikaulių išimamą funkcinį aparatą – 213 eurų, už abiejų žandikaulių nenuimamą funkcinį aparatą – 486 eurai, už ortodontinį treinerį – 129 eurai, už greitojo plėtimo aparatą – 290 eurų, už viršutinio žandikaulio distalinio tempimo aparatą – 171 euras, už viršutinio žandikaulio veido kaukę – 163 eurai, už ortodontinį sraigtą, skirtą skeletinei atramai, – 197 eurai, už breketų sistemą – 741 euras. Kompensuojamoji ortodontinio aparato bazinė kaina sumokama paslaugas vaikui suteikusiai gydymo įstaigai.
Taigi, jeigu vaikas, gavęs gydytojo odontologo siuntimą, bus konsultuojamas gydymo įstaigoje, sudariusioje sutartį su teritorine ligonių kasa dėl gydytojo ortodonto ar dėl gydytojo odontologo, baigusio specializuotus mokymus konsultacijų teikimo, ir konsultacijos metu gydytojas ortodontas ar odontologas, baigęs specializuotus mokymus, patvirtins diagnozę, nurodytą pirmiau minėtame kompensuojamųjų medicinos priemonių ir jų bazinių kainų sąraše, tai gydytojo ortodonto ar odontologo, baigusio specializuotus mokymus, konsultacija ir paskirtas ortodontinis aparatas bus apmokėti iš PSDF biudžeto lėšų.
Informuojame, kad dėl minėtų paslaugų teikimo sutartys yra sudarytos su 19 odontologijos įstaigų.