Akių protezavimas
Akių protezavimas – tai akies protezas, skiriamas vieną ar abi akis praradusiam asmeniui. Apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu, akių protezavimo išlaidos kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF). Akių protezus skiria asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ), teikiančios III lygio stacionarines oftalmologijos paslaugas, gydytojų konsiliumas (jei akis protezuojama pirmą kartą). Pakartotinai šiuos protezus gali skirti ir gydytojas oftalmologas, dirbantis antrinio lygio ambulatorines oftalmologijos paslaugas teikiančioje ASPĮ.
Asmuo, turintis gydytojo specialisto tinkamai užpildytą medicinos dokumentų išrašą (forma E027), gali kreiptis į bet kurią įmonę, sudariusią sutartį su Valstybine ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos, dėl aprūpinimo iš PSDF kompensuojamaisiais akių protezais. Svarbu atsiminti, kad šis išrašas galioja ne ilgiau kaip 180 kalendorinių dienų nuo įrašo padarymo dienos. Įmonėje akies protezą individualiai pagamins ir pritaikys protezavimo specialistas. Įmonės privalo užtikrinti apdraustųjų aprūpinimą akių protezais, dėl kurių yra pasirašiusios sutartis, netaikydamos priemokos dėl technologinių protezų ypatumų. Priemoka už technologinius protezo ypatumus gali būti taikoma tik apdraustajam ar jo įgaliotam asmeniui raštu patvirtinus, kad jis yra informuotas apie galimybę gauti kompensuojamąją ortopedijos techninę priemonę, bet renkasi tos pačios paskirties priemonę, kuriai pagaminti taikomos modernesnės technologijos ir naudojamos brangesnės medžiagos.
Pooperaciniai laikini gydomieji akių protezai pacientams skiriami vieną kartą po operacijos. Nuolatiniai akių protezai skiriami ne anksčiau kaip po dviejų mėnesių nuo pooperacinio laikinojo gydomojo akies protezo išdavimo dienos (jei jis buvo skirtas). Vaikams iki 12 metų šie protezai skiriami ne dažniau nei kas pusmetį, vaikams nuo 13 iki 18 metų – ne dažniau nei kas metus, suaugusiesiems – ne dažniau nei kas dvejus metus.