– Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. sausio 10 d. įsakyme Nr. V-40 „Dėl Asmens sveikatos priežiūros įstaigų įmokų į sąskaitą, kurioje kaupiamos asmens sveikatos priežiūros įstaigų įmokos žalai, atsiradusiai dėl paciento sveikatai padarytos žalos, atlyginti, mokėjimo, sąskaitos administravimo ir sąskaitos lėšų naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas).
Daugiau informacijos čia.
Kokia Sąskaitos paskirtis?VLK administruojamoje Sąskaitoje yra kaupiamos ASPĮ įmokos, skirtos paciento sveikatai padarytai turtinei ir neturtinei žalai atlyginti.
Tai daryti turi visos ASPĮ bei įmonės, turinčios galiojančią įstaigos asmens sveikatos priežiūros veiklos licenciją.
Užpildykite, pasirašykite ir pateikite lentelę per informacinės sistemos „Sveidra“ Sutarčių su partneriais valdymo posistemį https://spvp.vlk.lt/auth/ (prisijungimo instrukcija – „Žalų įmokų deklaravimo instrukcija“) arba užpildytą ir pasirašytą lentelę elektroniniu paštu [email protected] (elektroninėmis ryšių priemonėmis siunčiami dokumentai turi būti pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu arba suformuoti tokiomis elektroninėmis priemonėmis, kurios užtikrina teksto vientisumą ir nepakeičiamumą).
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus 2025 m. sausio 7 d. įsakymu 1K-9 „Dėl duomenų apie 2024
kalendoriniais metais gautas lėšas ir mokėtiną įmoką lentelių formų patvirtinimo“. Lenteles galima rasti čia.
2025 metais pildomos šios lentelės:
1. Duomenų apie 2024 kalendoriniais metais gautas lėšas ir mokėtiną įmoką lentelė Nr. 1 (pildo ASPĮ, pradėjusi veiklą iki 2024 metų; apskaičiuojama įmoka už 2025 metus);
2. Duomenų apie 2024 kalendoriniais metais gautas lėšas ir mokėtiną įmoką lentelė Nr. 2 (pildo ASPĮ, pradėjusi veiklą 2024 metais; apskaičiuojama įmoka už 2024 metus);
3. Duomenų apie 2024 kalendoriniais metais gautas lėšas ir mokėtiną įmoką lentelė Nr. 3 (pildo ASPĮ, pradėjusi veiklą 2024 metais; apskaičiuojama įmoka už 2025 metus);
4. Duomenų apie 2024 kalendoriniais metais gautas lėšas ir mokėtiną įmoką lentelė Nr. 4 (pildo ASPĮ, kurios veiklos licencija panaikinta 2025 metais; apskaičiuojama įmoka už 2025 metus).
ASPĮ, įsigijusi įstaigos asmens sveikatos priežiūros veiklos licenciją einamaisiais metais, informacijos apie gautas lėšas ir mokėtiną įmoką neteikia, Lentelės pildyti nereikia ir įmokos nemoka. Įmokos mokamos kitais kalendoriniais metais.
ASPĮ, įsigijusi įstaigos asmens sveikatos priežiūros veiklos licenciją praeitais metais, turi pildyti:
- Lentelę Nr. 2 – už praėjusius kalendorinius metus ir visą apskaičiuotą įmoką iš karto sumoka iki einamųjų metų kovo 30 dienos;
- Lentelę Nr. 3 – už einamuosius kalendorinius metus ir visą apskaičiuotą įmoką iš karto sumoka iki einamųjų metų kovo 30 dienos arba sveikatos ministro nustatyta tvarka atskirai informavus Vyriausybės įgaliotą instituciją (VLK), el. paštu [email protected] iki einamųjų metų kovo 30 dienos dėl įmokos mokėjimo dalimis, t. y. po ¼ įmokos. Pirmoji kalendorinių metų įmoka mokama iki einamųjų kalendorinių metų kovo 30 dienos, o kitos – iki kiekvieno ketvirčio antro mėnesio 10 dienos (t. y. antroji – iki gegužės 10 dienos, trečioji – iki rugpjūčio 10 dienos, ketvirtoji – iki lapkričio 10 dienos).
Jeigu einamaisiais kalendoriniais metais panaikinama ASPĮ asmens sveikatos priežiūros veiklos licencija visoms asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, ASPĮ tais metais moka įmokos dalį, proporcingą mėnesių, per kuriuos įstaigos asmens sveikatos priežiūros veiklos licencija galiojo (nebuvo panaikinta), skaičiui (Įstatymo 27 straipsnio 5 dalis).
Užpildytą Lentelę Nr. 4 ASPĮ turi siųsti el. paštu [email protected].
ASPĮ Lenteles teikia Vyriausybės įgaliotai institucijai (VLK) kiekvienais metais iki gegužės 31 d.
ASPĮ informaciją VLK gali pateikti dviem būdais: per informacinės sistemos „Sveidra“ prieigą https://spvp.vlk.lt/auth/ sutarčių su partneriais valdymo posistemį arba el. paštu [email protected].
Įstatymo 27 straipsnio 3 dalyje nustatyta:
„Įmokos dydis apskaičiuojamas nuo visų toliau nurodytų praėjusių (išskyrus šio straipsnio 5 ir 7 dalyse nurodytus atvejus) kalendorinių metų lėšų (pajamos už medicinos priemonių ir (ar) jų dalių gamybą ir (arba) jų pritaikymą įtraukiamos tik asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kuri turi asmens sveikatos priežiūros veiklos licenciją, suteikiančią teisę jas gaminti, ir kuri jas pagamino ir (ar) pritaikė):
1) lėšų, gautų už asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto pagal sutartis su Valstybine ar teritorinėmis ligonių kasomis;
2) finansavimo sumų, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatyme, arba įmonės ar įstaigos lėšų, panaudotų asmens sveikatos priežiūros paslaugoms teikti;
3) lėšų, gautų iš pacientų, draudikų, kitų fizinių ir juridinių asmenų už mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą;
4) įmonės ar įstaigos lėšų, panaudotų jos darbuotojų asmens sveikatos priežiūrai (įmonėms turinčioms medicinos punktą arba turinčioms sveikatos priežiūros specialistus, prižiūrinčius įmonės darbuotojų sveikatą);
5) lėšų, gautų už asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą iš kitų šaltinių, nenurodytų šios dalies 1–4 punktuose.“
Kaip skaičiuojama ši įmoka, numatyta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. sausio 10 d. įsakymu Nr. V-40 (2022 m. gruodžio 30 d. įsakymo Nr. V-2012 redakcija) patvirtinto Aprašo 4.1. papunktyje.
Į Įstatymo 27 straipsnio 3 dalyje finansavimo sumas ir įmonės ar įstaigos lėšas, panaudotas asmens sveikatos priežiūros paslaugoms teikti, įtraukiamos:
„4.1.1. asmens sveikatos priežiūros specialistų priskaičiuoto darbo užmokesčio ir darbdavio socialinio draudimo įmokų, įmokų į garantinį ir ilgalaikio darbo išmokų fondus sąnaudos;
4.1.2. vaistų, vienkartinių medicinos priemonių ir kitų priemonių sąnaudos;
4.1.3. medicinos priemonių, išskyrus nurodytas aprašo 4.1.2 papunktyje, nusidėvėjimo ar nuomos sąnaudos;
4.1.4. bendrųjų ir administracinių įmonės ar įstaigos sąnaudų (nenurodytų aprašo 4.1.1–4.1.3 papunkčiuose) dalis, netiesiogiai susijusi su asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimu, kurios dydis procentine išraiška nuo visų bendrųjų ir administracinių ūkio subjekto sąnaudų (neapimančių Aprašo 4.1.1– 4.1.3 papunkčiuose nurodytų sąnaudų) nustatomas ūkio subjekto vadovo sprendimu.“
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. rugsėjo 2 d. įsakymo Nr. V-1042 „Dėl Slaugytojo padėjėjo kvalifikacinių reikalavimų aprašo patvirtinimo“ (aktuali redakcija – 2000 m. balandžio 26 d. įsakymas Nr. 220) 3 ir 4 punktuose nurodyta, kad:
„3. Slaugytojo padėjėjas profesinę veiklą vykdo kartu su slaugytoju ar akušeriu asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje galiojančią įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją teikti bendrosios praktikos slaugos paslaugas ir (ar) kitas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, kurias pagal teisės aktų reikalavimus kartu su kitais asmens sveikatos priežiūros specialistais turi teikti ir bendrosios praktikos slaugytojas arba akušeris, arba slaugytojo padėjėjas.“
„4. Slaugytojo padėjėjas, vykdydamas savo veiklą, vadovaujasi asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą reglamentuojančiais teisės aktais, Aprašu, įstaigos kurioje dirba, įstatais (nuostatais), kitais vidaus dokumentais bei savo pareigybės aprašymu.“
Atsižvelgdami į tai, VLK specialistų nuomone, slaugytojų padėjėjai turi teisę teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas, todėl įmokos dydis turėtų būti skaičiuojamas atsižvelgiant į jų darbo užmokesčio sąnaudas.
Ūkio subjekto vadovas savo sprendimu nustato bendrųjų ir administracinių įmonės ar įstaigos sąnaudų dalį (Aprašo 4.1.4. papunktis), netiesiogiai susijusią su asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimu. Šis dydis išreiškiamas procentine išraiška nuo visų bendrųjų ir administracinių ūkio subjekto sąnaudų (neapimančių Aprašo 4.1.1–4.1.3 papunkčiuose nurodytų sąnaudų).
ASPĮ, turinčios galiojančią įstaigos asmens sveikatos priežiūros veiklos licenciją, apskaičiuoja įmoką taikydamos 0,1 arba 0,2 taikytiną įmokos procentą (Įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 1, 2 punktai) nuo Įstatymo 27 straipsnio 3 dalyje nurodytų lėšų sumos, bet ne mažiau kaip 100 eurų įmoką.
Įmokų tarifai yra du:
1) 0,1 procentinio dydžio – šias įmokas moka ASPĮ, kurios teikia tik pirminio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas (išskyrus palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas ir paliatyviosios pagalbos paslaugas) ir (arba) tik akušerio, ir (arba) tik slaugos, ir (arba) tik dietisto, ir (arba) tik ergoterapeuto, ir (arba) tik kineziterapeuto, ir (arba) tik gydomojo masažo specialisto, ir (arba) tik optometrininko, ir (arba) tik išplėstinės vaistininko, ir (arba) tik medicinos psichologo, ir (arba) tik dantų techniko, ir (arba) tik burnos higienisto praktikos asmens sveikatos priežiūros.
2) 0,2 procento dydžio įmokas moka likusios asmens sveikatos priežiūros įstaigos.
Abiem atvejais metinė įmoka turi sudaryti ne mažiau kaip 100 eurų.
ASPĮ įmoką moka:
- visą iš karto iki einamųjų metų kovo 30 dienos, arba
- sveikatos ministro nustatyta tvarka papildomai raštu informavus Vyriausybės įgaliotą instituciją (VLK) el. paštu [email protected] iki einamųjų metų kovo 30 dienos dėl įmokos mokėjimo dalimis, po ¼ įmokos. Pirmoji kalendorinių metų įmoka mokama iki einamųjų kalendorinių metų kovo 30 dienos, o kitos – iki kiekvieno ketvirčio antro mėnesio 10 dienos (t. y. antroji – iki gegužės 10 dienos, trečioji – iki rugpjūčio 10 dienos, ketvirtoji – iki lapkričio 10 dienos).
Šią mokėjimo tvarką nustato Įstatymo 27 straipsnio 4 dalis.
ASPĮ už nesumokėtą įmoką ar jos dalį, už skirtumą tarp sumokėtos mažesnės, negu turėjo būti sumokėta, kitais kalendoriniais metais turi mokėti delspinigius pagal finansų ministro nustatytą delspinigių normą, taikomą už pavėluotą ar nesumokėtą mokesčio mokėjimą.
Tai reglamentuoja Įstatymo 27 straipsnio 6 dalis.
ASPĮ asmens sveikatos priežiūros veiklos licencijos sustabdymas ar panaikinimas neatleidžia įstaigos nuo pareigos sumokėti visas pagal šį įstatymą apskaičiuotas mokėtinas įmokas (Įstatymo 27 straipsnio 7 dalyje yra nustatyta).
Nesumokėtos įmokos ir delspinigiai iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų išieškomi Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.
Vyriausybės įgaliota institucija (VLK) ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo įmokos sumokėjimo termino pabaigos apie jos nesumokėjimą raštu informuoja Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Aprašo 11 punktas, o įmokų sumokėjimo terminai nustatyti Įstatymo 27 straipsnio 4 dalyje). Rašto kopija išsiunčiama ir ASPĮ.
Jei ASPĮ turi galiojančią įstaigos asmens sveikatos priežiūros veiklos licenciją privalo teikti informaciją apie mokėtiną įmoką ir sumokėti einamųjų metų įmoką ne mažiau kaip 100 Eur dydžio, nors ir neturėjo pajamų ar nepanaudojo gautų finansavimo sumų asmens sveikatos priežiūros paslaugoms teikti.
Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VASPVT) panaikinus ASPĮ asmens sveikatos priežiūros veiklos licenciją, ASPĮ netenka prievolės Valstybės įgaliotai institucijai (VLK) teikti informaciją apie mokėtiną įmoką ir ją mokėti į Sąskaitą nuo įstaigos licencijos panaikinimo VASPVT įsakymo mėnesio.
Sąskaitos numeris – LT18 7300 0101 6184 4911, Swedbank, AB, gavėjas – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos, mokėjimo paskirtis – Jūsų įstaigos kodas.
Įmokos skaičiuojamos ir mokamos neapvalinant (t. y. mokama eurais ir centais).
Delspinigių mokėjimui: mokėjimo paskirtyje papildomai būtina pažymėti kad mokami „delspinigiai“.
ASPĮ gali susigrąžinti permokos sumą, pateikusi el. paštu [email protected] laisvos formos prašymą dėl permokos grąžinimo.
Prašyme reikia nurodyti įstaigos pavadinimą, įstaigos kodą, permokos sumą, ASPĮ banko atsiskaitomąją sąskaitą bei permokos susidarymo priežastį. Prašymas pasirašomas Įstaigos vadovo ar įgalioto asmens.
ASPĮ pajamos už medicinos priemonių ir (ar) jų dalių gamybą ir (arba) jų pritaikymą įtraukiamos tik ASPĮ, kuri turi asmens sveikatos priežiūros veiklos licenciją, suteikiančią teisę jas gaminti, ir kuri jas pagamino ir (ar) pritaikė (Įstatymo 27 straipsnio 3 dalis).
Todėl ASPĮ, kuri perka iš dantų technikų laboratorijų paslaugas ir įskaičiuoja į teikiamą odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugos kainą, turi teisę iš gautų lėšų (pajamų) eliminuoti dantų technikų kaštus, skaičiuodama įmoką.
Pagal reorganizavimo sąlygas asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikianti įstaiga prijungiama prie kito juridinio asmens, kuriam pereina visos reorganizuojamo juridinio asmens teisės ir pareigos. Licencija nepanaikinama, todėl po reorganizavimo teikti informaciją apie mokėtiną įmoką ir mokėti įmoką už einamuosius metus į Sąskaitą privalo įsipareigojimus perimanti ASPĮ.
Vyriausybės įgaliota institucija (VLK), tikrina ASPĮ sumokėtų įmokų į Sąskaitą dydžio teisingumą pagal Valstybės įgaliotos institucijos metinį asmens sveikatos priežiūros įstaigų įmokų į sąskaitą patikrinimo planą (toliau – Planas), patvirtintą Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus 2021 m. vasario 12 d. įsakymu Nr. 1K-50 „Dėl Asmens sveikatos priežiūros įstaigų įmokų į sąskaitą, kurioje kaupiamos šių įstaigų įmokos žalai, atsiradusiai dėl paciento sveikatai padarytos žalos, atlyginti, tikrinimų ir juos atliekančios komisijos darbo organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“(toliau – Įsakymas).
VLK direktoriaus įsakymu iki einamųjų kalendorinių metų birželio 1 d. patvirtintas ASPĮ tikrinimo Planas skelbiamas VLK interneto puslapyje.
Plano nuorodą galima rasti čia.
Kaip numatyta Įsakymo 30 punkte, tikrinami šie ASPĮ duomenys:
„30.1. ASPĮ pateikti duomenys apie praėjusiais kalendoriniais metais gautas lėšas (pajamas) už suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas ir (ar) finansavimo lėšas, panaudotas asmens sveikatos priežiūros paslaugoms teikti, vadovaujantis Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 27 straipsnio 3 punktu ir Sąskaitos administravimo tvarkos aprašo 4 punktu;
30.2. ASPĮ licencijos duomenys (vertinamas asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo lygis);
30.3. taikytas įmokos dydžio procentas (vertinama atsižvelgiant į Aprašo 30.2 papunktį ir į Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme nustatytus įmokų dydžius procentais);
30.4. juridinių asmenų finansinės atskaitomybės ataskaitų duomenys, kita informacija ir dokumentų kopijos, pagrindžiančios ASPĮ pateiktus duomenis;
30.5. ASPĮ paaiškinimai dėl apskaičiuotos ir (ar) sumokėtos metinės įmokos dydžio.“
ASPĮ Vyriausybės įgaliotai institucijai (VLK) sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka teikia informaciją, reikalingą įmokos į sąskaitą dydžiui nustatyti arba įmokos dydžio teisingumui patikrinti, taip pat kitą informaciją, reikalingą sąskaitai administruoti. Sąskaitą administruojanti Vyriausybės įgaliota institucija (VLK) šioje dalyje nurodytą informaciją turi teisę gauti ir iš valstybės ir savivaldybių institucijų (Įstatymo 27 straipsnio 2 dalis).