BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Trečiojo amžiaus universitete kalbėta apie racionalų vaistų vartojimą

Data

2021 10 22

Įvertinimas
1
IMG_3494.JPG

Laikinoji Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) vadovė Dalia Miniauskienė spalio 19 dieną lankėsi Šiaulių trečiojo amžiaus universitete, kuriame skaitė pranešimą apie racionalų kompensuojamųjų vaistų vartojimą.

Ligonių kasų atstovė paaiškino, kad racionalus vaistų vartojimas įmanomas tik tada, kai pacientui vaistai skiriami atsižvelgiant į jo klinikinę būklę, parenkant tinkamiausią dozę, tinkamiausią gydymo trukmę už mažiausius kaštus pacientui ir visuomenei.

Deja, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, daugiau nei pusė visų vaistų yra skiriami ar išduodami netinkamai ir beveik pusė visų pacientų vaistus vartoja ne taip, kaip reikia. Toks neracionalus vaistų vartojimas ne tik kenkia pacientams, bet ir yra švaistomos lėšos. Daugelyje šalių nėra racionalaus vaistų vartojimo politikos. Todėl PSO rekomenduoja skatinti racionalų vaistų vartojimą, pavyzdžiui, regionuose kuriant vaistų komitetus.

Į šią rekomendaciją atsižvelgta prieš kelerius metus Šiaulių TLK įkuriant pirmąjį Lietuvoje vaistų komitetą. Šio komiteto strateginė kryptis yra kompensuojamųjų vaistų vartojimo racionalizavimas, keliant skirtingų sričių gydytojų kompetenciją bei analizuojant kompensuojamųjų vaistų suvartojimą ir pacientų gydymo efektyvumą. Vaistų komitetas nagrinėjo, kaip Šiaulių TLK veiklos zonoje skiriami ir vartojami kompensuojamieji antibiotikai, raminamieji medikamentai, vaistai, skirti arterinei hipertenzijai gydyti bei antitromboziniai vaistai. Vaistų komitetas nustatė nemažai atvejų, kai šie vaistai buvo skiriami ir vartojami neracionaliai.

D. Miniauskienė atkreipė dėmesį, kad ypač neramina raminamųjų arba migdomųjų vaistų vartojimas. Lietuvoje benzodiazepinų suvartojama tris kartus daugiau, nei kitose Baltijos šalyse. Vidutinė tokių vaistų vartojimo trukmė – net 86 mėnesiai, beveik pusė apklaustųjų nurodo juos geriantys kasdien. Kas mėnesį  parduodama apie 200 tūkst. šių vaistų pakuočių. Jau tapo įprasta, kad depresijos ir nerimo simptomai ilgus metus slopinami raminamaisiais ir migdomaisiais.

Ligonių kasų atstovė perspėjo, kad ilgai vartojami raminamieji ir migdomieji gali sukelti priklausomybę. Todėl šie vaistai turėtų būti vartojami tik ribotą laiką, prižiūrint gydytojui, kai nerimas nesusijęs su jokia gyvenimiška situacija, o psichinė būklė labai vargina pacientą ir riboja jo kasdienę veiklą. Benzodiazepinus rekomenduojama vartoti trumpai: nemigos atveju – nuo kelių dienų iki kelių savaičių,  nerimo sutrikimui gydyti – nuo 8 iki 12 savaičių. Šių vaistų vartojimas nutraukiamas laipsniškai mažinant dozę.

Netinkamas raminamųjų ir migdomųjų medikamentų vartojimas gali rimtai sutrikdyti sveikatą – gali sutrikti atmintis, pablogėti pažintinės funkcijos, sumažėti budrumas, atsirasti nuovargis ir apsnūdimas dienos metu. Dažniau griūvama ir patiriami kaulų lūžiai.

Pasak D. Minauskienės, priklausomybę gali sukelti visi benzodiazepinai, todėl labai svarbu vadovautis gydytojo paskyrimu ir griežtai riboti jų vartojimo trukmę, o siekiant nusiraminti, stengtis gyventi be medikamentų, taikant profilaktikos priemones ir ieškant natūralių nusiraminimo būdų.

Su Šiaulių TLK pranešimu „Racionalus vaistų vartojimas“ galima susipažinti čia.

Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.