BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Svarbu: gydymo įstaigos privalo skelbti informaciją apie ligonių kasų apmokamas paslaugas

Data

2022 02 11

Įvertinimas
2
abstract-blur-hospital-clinic-interior.jpg

Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK), atlikdama sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis sutarties vykdymo stebėseną, patikrino informaciją, skelbiamą įstaigų interneto svetainėse.

Nustatyta, kad dalis įstaigų savo interneto svetainėje skelbia nepilną informaciją, o kai kurios įstaigos net neturi interneto svetainės.

Primename, kad gydymo įstaigos visiems pacientams privalo suteikti išsamią informaciją apie PSDF lėšomis apmokamas paslaugas ir matomoje vietoje – registratūroje, skelbimų lentoje bei interneto svetainėje – skelbti, kokias gydymo paslaugas apmoka ligonių kasos. Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdrausti žmonės turi teisę gauti gydymo ir sveikatos priežiūros paslaugas be papildomų mokesčių, nes visas gydymo ir sveikatos priežiūros paslaugas jiems kompensuoja ligonių kasos iš PSDF.

Gyventojams svarbu žinoti, kad norint gauti iš PSDF apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas būtina mokėti PSD įmokas, būti apdraustam ir kreiptis į gydymo įstaigą, sudariusią sutartį su TLK. Kiekvienas apdraustasis gali laisvai pasirinkti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir prie jos prisirašyti.

Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintu mokamų paslaugų sąrašu, kai kuriais atvejais mokėjimas už paslaugas gydymo įstaigose yra įteisintas ir PSD apdraustiems pacientams, todėl už tam tikras gydymo paslaugas sumokėti reikės.

Mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas reikia, jeigu asmuo:

  • neapdraustas PSD;
  • kreipiasi į gydymo įstaigą, kuri nėra sudariusi sutarties su TLK;
  • nori gauti gydytojo specialisto konsultaciją, bet neturi siuntimo;
  • savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras;
  • pasirenka mokamas paslaugas, įrašytas į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mokamų sveikatos priežiūros paslaugų sąrašą. Pavyzdžiui, mokėti teks už šias paslaugas: kosmetinės chirurgijos operacijas ir kosmetologines procedūras, nėštumo nutraukimą, dantų implantavimą, akupunktūrą ir manualinę terapiją, sveikatos tikrinimą vykstant į užsienį, norint įsigyti ginklą, gauti vairuotojų ar aviatorių pažymėjimus ir kt.;
  • pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras, nei kompensuoja ligonių kasos. Tokiu atveju reikės sumokėti jų faktinių kainų ir nemokamų paslaugų, medžiagų, procedūrų kainų skirtumą. Pavyzdžiui, pacientas pasirenka naudoti naujesnius, brangesnius medikamentus ar gydymo technologijas ir  gydantis gydytojas tai leidžia.

Dėl sveikatos priežiūros paslaugų besikreipiantis pacientas turėtų iš anksto pasidomėti, ar gydymo įstaiga yra sudariusi sutartį su TLK, kokios paslaugos apmokamos iš PSDF, kokią priemoką tektų sumokėti už brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas ir procedūras.

Jei gydymo įstaigose paprašoma PSD apdrausto žmogaus sumokėti ar primokėti už gydymo paslaugas arba gydantis stacionare pačiam įsigyti vaistų ir medicinos pagalbos priemonių, pirmiausia būtina išsiaiškinti, kodėl to reikalaujama, paprašyti dokumentų, įrodančių priemokų teisėtumą. Gydymo įstaiga visais atvejais pacientui turi suteikti visą reikalingą informaciją ir paaiškinti, kodėl, už ką ir kiek jis turės mokėti.

Jeigu asmuo pasirenka mokamą ar iš dalies mokamą paslaugą, tai turi būti įrašyta ir patvirtinta gydytojo parašu medicinos dokumentuose. Tik po to pacientas turi pasirašyti sutikimą dėl mokamų ar iš dalies mokamų paslaugų. Už paslaugą mokama gydymo įstaigos kasoje ir turi būti išduodamas mokėjimą patvirtinantis čekis.

Klausimus, susijusius su mokamomis paslaugomis, pirmiausia reikia aiškintis gydymo įstaigoje – klausti gydančio gydytojo bei administracijos. Jeigu pateikti atsakymai ar argumentai neįtikina, prieš mokant už paslaugas ar pačiam įsigyjant vaistų patartina pasikonsultuoti su gyvenamosios vietos teritorinės ligonių kasos gyventojų aptarnavimo skyriaus darbuotojais. Taip pat galima kreiptis bendruoju ligonių kasų informacijos telefonu (8 5) 232 2222 arba el. paštu [email protected].

Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija

 

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.