Dalia Ozolienė. Šiaulių TLK nuotr.
Kaip dažnai gydytojai susiduria su pacientų spaudimu skirti antibiotikų?
Gana dažnai. Pacientai mano, kad antibiotikai yra greičiausias būdas pasveikti, ir prašo jų net tais atvejais, kai infekcija yra virusinės kilmės. Gydytojams svarbu remtis diagnostiniais tyrimais, kad nustatytų, ar antibiotikai iš tikrųjų yra būtini. Be to, gydytojai turėtų būti pasiruošę kantriai paaiškinti pacientams, kodėl neatsakingas antibiotikų vartojimas gali būti žalingas tiek jiems patiems, tiek aplinkai.
Kokie tyrimai padeda gydytojams nustatyti, ar pacientui reikia antibiotikų?
Šiuolaikinė medicina siūlo kelis svarbius diagnostinius tyrimus. Vienas jų – A grupės beta hemolizinio streptokoko greitasis testas, leidžiantis nustatyti, ar ligos sukėlėjas yra streptokokas. Lietuvoje šeimos gydytojo paslaugas teikiančios gydymo įstaigos yra skatinamos šį testą taikyti visiems pacientams, susirgusiems viršutinių kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis. Taip pat, įtariant šlapimo takų infekciją, skatinama atlikti šlapimo pasėlio tyrimą, kuris padeda gydytojui priimti sprendimą, ar taikyti antibakterinį gydymą.
Pacientui gali būti atliekamas bendrasis kraujo tyrimas ir C reaktyvinio baltymo (CRB) tyrimas, kurie padeda diferencijuoti bakterines ir virusines infekcijas. Visus šiuos tyrimus nemokamai pacientui gali atlikti šeimos gydytojas. Jie leidžia gydytojams priimti pagrįstus sprendimus, o pacientams išvengti nereikalingo antibiotikų vartojimo.
Kaip pacientai gali prisidėti prie racionalaus antibiotikų vartojimo? Ką jie turėtų žinoti apie netinkamo antibiotikų vartojimo rizikas?
Visų pirma, pacientams reikėtų suprasti, kad antibiotikai nėra panacėja. Jie neveikia virusinių infekcijų, tokių kaip gripas, todėl liga gali progresuoti. Be to, netinkamas antibiotikų vartojimas skatina bakterijų atsparumo vystymąsi, o tai gali pasunkinti gydymą ateityje.
Antibiotikai veikia ne tik ligos sukėlėją, bet ir visą žmogaus organizmą, naikina gerąsias bakterijas, gyvenančias žmogaus žarnyne, kurios atsakingos už imunitetą, kai kurių vitaminų sintezę, mineralų įsisavinimą. Žarnyno mikrobiotos pokyčiai siejami su tokiomis ligomis, kaip diabetas, metabolinis sindromas, net psichikos ligos. Šis procesas kelia pavojų, todėl svarbu, kad kiekvienas iš mūsų prisidėtume prie atsakingo antibiotikų vartojimo.
Šis straipsnis yra VLK vykdomos informacinės farmacinio raštingumo kampanijos „Vaistai nekalba“ dalis.
(Getty Images nuotr.)
Ligonių kasos kviečia:
Atnaujinimo data: 2025-02-24
Imunizacijos savaitės proga – gera žinia: Lietuva jau įsigijo sezoninių gripo vakcinų
Sprendimas regionams: gydytojai galėtų konsultuoti iš bet kurios vietos
Svarbi žinia keliautojams: sveikatos draudimo sertifikatą galite gauti internetu
Nemokėkite be pagrindo – ligonių kasos paaiškina pacientų teises
E. sveikatos sistemoje atsidaro daug laikų registruotis pas gydytoją