BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ko jaunuoliai dar nežino apie privalomąjį sveikatos draudimą?

Data

2022 04 04

Įvertinimas
2
yellow-rectangular-wooden-box-drawn-face-outline-with-chalk-blackboard.jpg

Vilniuje vykusioje parodoje „Karjera ir studijos 2022“ į ligonių kasos stendą užsukę jaunuoliai aktyviai domėjosi privalomojo sveikatos draudimo (PSD) garantijomis ir noriai dalyvavo viktorinoje. Ji atskleidė, ką moksleiviai žino ir į ką turi pasigilinti, kad po mokslų netektų mokėti už gydymą.  

Vilniaus teritorinė ligonių kasa (TLK) tradicinėje mokymosi, žinių ir karjeros planavimo parodoje „Karjera ir studijos“ stendo lankytojams pristatė PSD aktualijas mokslus baigiantiems jaunuoliams ir Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK) – būtiną kelionių po Europą palydovę. Siekdama, kad žinios įsimintų, moksleiviams įstaiga siūlė dalyvauti viktorinoje šia tema, kuri parodė, kad jaunuoliai supranta esantys apdrausti valstybės lėšomis ir todėl nemoka už gydymą, tačiau turėtų labiau pasigilinti į tai, kas gali keistis baigus mokyklą ar studijas.

Kone visi testus atlikę moksleiviai žinojo, kad jų PSD valstybės lėšomis baigus mokslus galios iki rugpjūčio 31 dienos. Tačiau klausimai dėl to, kas keičiasi po šios datos, neretam pakišo koją. Parodoje tikrindamos jaunuolių pateiktus atsakymus, Vilniaus TLK atstovės Jolita Šlepikienė ir Evelina Aleksienė aiškino esminius dalykus, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį.

Baigus mokslus nuo rugsėjo PSD valstybės lėšomis draudžiami tie, kurie mokosi profesinėse ar Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos (ES), taip pat Europos ekonominės erdvės šalių aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės (dieninės) studijų formos studijų programą. Draudimas galioja ir studijų metu dalyvaujantiems mainų programose, atliekant praktiką. Pasirinkusieji ištęstinių studijų programą ir studijuojantieji trečiosiose šalyse (pvz. JAV, Turkijoje) draustis turi patys.

Studijuojantieji Lietuvoje draudžiami automatiškai pagal Studentų registro duomenis. Vykstantieji mokytis į kitas minėtas Europos šalis (įskaitant Jungtinę Karalystę, jei mokslai pradėti iki 2020 m. gruodžio 31 d.) TLK turi pateikti du dokumentus – prašymą nustatyti PSD galiojimo laikotarpį ir mokymo įstaigos išduotą oficialią pažymą, patvirtinančią studento statusą. Pažymoje turi būti nurodyta mokslo vieta, mokslo forma, mokslo pradžios ir pabaigos datos. Mokymo įstaigos kvietimas studijuoti nepatvirtina studento statuso, todėl yra netinkamas. Prašymą ir pažymą galima pateikti atvykus į TLK, paštu, per įgaliotą asmenį ar el. paštu.

Didelę dalį jaunuolių nustebino, kad studentai ir moksleiviai draudžiami vieniems mokslo metams, todėl prašymą su pažyma iš užsienio mokymo įstaigos ligonių kasai reikia pateikti kasmet. Retas žinojo, kad nutraukus mokslus jau kitą mėnesį po studijų nutraukimo mėnesio pabaigos atsiranda prievolė mokėti PSD įmokas, nes jas valstybė moka tik už studijavimo laikotarpį.

Vilniaus TLK atstovės pabrėžė, kad, studijas pradedant tik spalį, PSD įmoką už rugsėjį jaunuoliai turi sumokėti patys (nuo spalio bus apdrausti valstybės lėšomis). Kitais metais tęsiant studijas draudimas galios nuo spalio iki spalio – už rugsėjį patiems mokėti nebereikės.

Svarbu tai, kad išvykstant studijuoti į minėtas Europos šalis deklaruoti išvykimo iš Lietuvos nereikėtų, nes deklaravus išvykimą prarandamas nuolatinio Lietuvos gyventojo statusas, kartu – sveikatos draudimas valstybės lėšomis.

Stendo lankytojams paaiškinta, kad visi 18 metų sulaukę jaunuoliai, kurie nesimoko bendrojo lavinimo, profesinėse mokyklose, nestudijuoja Lietuvos ar kitų Europos šalių aukštosiose mokyklose pagal nuolatinių studijų programas, turi kas mėnesį patys mokėti PSD įmokas, jei neįsidarbina ir nėra draudžiami valstybės lėšomis dėl kitų priežasčių.

Parodoje jaunuoliams taip pat priminta apie apdraustiesiems nemokamai išduodamą ESDK. Kortelės turėtojams viešint ir studijuojant pagal nuolatinių (dieninių) studijų programas ES šalyse, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje suteikiamos būtinosios medicinos pagalbos paslaugos, visiškai arba iš dalies apmokamos valstybės lėšomis.

Dauguma testus atlikusių stendo lankytojų žinojo, kad ESDK nemokamai išduoda ligonių kasos, kortelę užsisakius tiek įstaigos padaliniuose, tiek el. paštu ar internetu. Tačiau beveik visi manė, kad užsakyta ESDK gali būti atsiųsta ir į kitas šalis, nors kortelės siuntimo paslauga teikiama tik Lietuvoje. Taip pat tik maža dalis jaunuolių žinojo, kad moksleiviams ir studentams ESDK galioja 1 metus, o paskui ją reikia atnaujinti.

Atradimas jaunimui buvo ir tai, kad, pamiršus į kelionę pasiimti ESDK, yra alternatyva – sertifikatas, kurį galima pačiam susiformuoti ir atsisiųsti prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų sistemos. Džiugu, kad kone visi jaunuoliai žinojo, jog ESDK negalima naudotis, jei nutrūksta draudimas.

Beveik 300 viktorinos dalyvių gavo dovanų – atmintuką su brūkšniniu kodu, vedančiu į ligonių kasų interneto svetainės skiltį, kurioje skelbiama moksleiviams ir studentams aktuali informacija. Atmintuke taip pat pateikiamas šios temos pristatymas ir trumpas filmukas. Vilniaus TLK tikisi, kad įvairiomis formomis parodoje pateikta informacija plačiai pasklis tarp mokyklas ir studijas baigiančių žmonių, kuriems mokslo metų pabaigoje ji būtina.

Vilniaus teritorinės ligonių kasos informacija

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.