Padėti ligoniams ir jų artimiesiems
Šiandien, atsigavusi po gydymo, moteris tvirtai žino, kokia yra jos misija – padėti kitiems. Pašnekovės teigimu, daugybė žmonių galvoja, kad vėžio diagnozė yra nuosprendis. O tai visiška netiesa. „Išgąstis, išgirdus gydytoją sakant „jums – vėžys“, žinoma, neaplenkia nė vieno, tačiau labai svarbu nepasiduoti baimei ir nenuleisti rankų“, – pataria Jurgita.
Išgirdus onkologinės ligos diagnozę Jurgita pataria neužsidaryti ir neatsiriboti nuo pasaulio – reikia rasti likimo draugų, jungtis prie onkologinių ligonių organizacijų. Jose dirba gausybė šviesių žmonių, su kuriais galima pasikalbėti, iš kurių paprasta sulaukti pagalbos, patarimų ir palaikymo. Ne vienas savanoris būna įveikęs ligos ir sveikimo kelią.
„Pati eidama sveikimo keliu, labai aiškiai supratau, kaip stipriai su liga susidūrusiems žmonėms ir jų artimiesiems reikia pagalbos, – iš patirties pasakoja Jurgita. – Todėl iš karto po karantino nusprendžiau pradėti savanoriauti Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijoje (POLA). Čia stengiuosi paskatinti žmones nepasiduoti ir į gyvenimą žiūrėti pozityviau.“
Šiais metais Jurgita išsikėlė dar vieną tikslą – baigti plataus profilio kirpėjos kursus ir nemokamai gražinti visus, kuriems to reikia. „Susidūrus su liga tenka gydyti ne tik kūną, bandyti nesugniužti emociškai, bet ir įveikti finansinius iššūkius. Taigi reikia daug ko atsisakyti... Noriu suteikti žmonėms stimulą irtis į priekį, labiau pasitikėti savimi, pasijusti gražesniems. Kai gydymo metu jautiesi suglebęs lyg suvytęs obuolys, gera žinoti, kad kažkas ateis ir tavimi pasirūpins“, – šypsodamasi pokalbį baigia Jurgita.
Nustačius anksti – pasveikti įmanoma
Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, storosios žarnos vėžys yra viena iš 5 dažniausiai pasitaikančių onkologinių ligų Lietuvoje. Kasmet mūsų šalyje užregistruojama per 1 500 naujų atvejų, o per metus nuo šios ligos miršta daugiau kaip 800 žmonių.
Nors Lietuvoje sergančių storosios žarnos vėžiu išgyvenamumo rodikliai gerėja, tačiau vis dar išlieka vieni žemiausių Europoje. Ši onkologinė liga dažniausiai pastebima tik progresavusi – tada tenka nedelsiant taikyti sudėtingą gydymą. Deja, rezultatai ne visada būna tokie, kokių norima. Storosios žarnos vėžį diagnozavus anksti, išauga tikimybė jį visiškai išgydyti. Todėl sveikatos specialistai nuolatos pabrėžia, kad negalima ignoruoti organizmo siunčiamų signalų, būtina rūpintis prevencija ir, žinoma, dalyvauti patikros programose.
Jau du dešimtmečius Lietuvoje vykdoma storosios žarnos vėžio prevencinė programa, finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Ji skirta vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų. Pagal šią programą kas dvejus metus atliekamas slapto kraujo išmatose testas. Jei rezultatai neigiami, laikoma, kad žmogus sveikas; jei teigiami – šeimos gydytojas duoda siuntimą apsilankyti pas gydytoją specialistą. Tolesni tyrimai, tokie kaip kolonoskopija ir, jeigu reikia, biopsija, padeda tiksliai nustatyti diagnozę.
Ši prevencinė programa skirta tam tikro amžiaus žmonėms. Tačiau jeigu jaučiatės blogai, bet nepatenkate į nustatyto amžiaus grupę, būtinai kreipkitės į šeimos gydytoją.
Kauno teritorinės ligonių kasos informacija
(Asmeninio archyvo nuotr.)
Ligonių kasos kviečia:
Atnaujinimo data: 2025-03-14
Imunizacijos savaitės proga – gera žinia: Lietuva jau įsigijo sezoninių gripo vakcinų
Sprendimas regionams: gydytojai galėtų konsultuoti iš bet kurios vietos
Svarbi žinia keliautojams: sveikatos draudimo sertifikatą galite gauti internetu
Nemokėkite be pagrindo – ligonių kasos paaiškina pacientų teises
E. sveikatos sistemoje atsidaro daug laikų registruotis pas gydytoją