BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Apie kompensuojamuosius vaistus – Šiaulių trečiojo amžiaus universiteto lankytojams

Data

2021 10 07

Įvertinimas
2
IMG_3476.JPG

Laikinoji Šiaulių teritorinės ligonių kasos vadovė Dalia Miniauskienė spalio 5 dieną lankėsi Šiaulių trečiojo amžiaus universitete, kurio lankytojams priminė svarbiausius dalykus apie kompensuojamuosius vaistus. Susitikime kalbėta, kad kompensuojamieji vaistai ir medicinos pagalbos priemonės (MPP) gali būti skiriami ambulatoriškai gydomiems pacientams, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu. Šiuos vaistus ir priemones išrašo šeimos gydytojai arba gydytojai specialistai, dirbantys gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

„Kai pacientas guli stacionare, visą gydymą ir vaistus jam turi užtikrinti ligoninė“, – susirinkusiųjų dėmesį atkreipė ligonių kasų atstovė.

Ji paaiškino, kad kompensuojamos ne visų vaistų ir MPP įsigijimo išlaidos, o tik tų, kurie įrašyti į sveikatos apsaugos ministro tvirtinamus sąrašus: (A) Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą, (B) Kompensuojamųjų vaistų sąrašą ir (C) Kompensuojamųjų MPP sąrašą.

Į A sąrašą įrašyti vaistai įvairioms ligoms, pavyzdžiui, onkologinėms, tuberkuliozei, cukriniam diabetui, astmai, epilepsijai, šizofrenijai, išsėtinei sklerozei, kraujo krešėjimo sutrikimams, gydyti. Šie vaistai gali būti skiriami visiems apdraustiesiems, sergantiems minėtame sąraše nurodytomis ligomis. Visų į šį sąrašą įrašytų vaistų bazinės kainos yra kompensuojamos 100 procentų.

Į B sąrašą įrašyti vaistai skiriami tam tikrų socialinių grupių asmenims, pavyzdžiui, vaikams, pensininkams, neįgaliesiems, kurių galimybės įsigyti vaistų yra mažesnės nei kitų apdraustųjų. Šio sąrašo vaistų, skirtų vaikams ir neįgaliesiems, kompensuojama 100 procentų bazinės kainos, o vaistų, skirtų pensininkams ir sumažėjusio 30 – 40 procento darbingumo neįgaliesiems – 50 procentų.

Į C sąrašą įrašytos MPP gali būti skiriamos visiems apdraustiesiems pagal šiame sąraše nurodytas skyrimo sąlygas. Ar šių priemonių pacientui reikia, spendžia gydytojas, bet jau naudojamų MPP receptus gali išrašyti ir slaugytojas. Išrašyti daugumą gydytojo paskirtų MPP gali bendrosios praktikos, bendruomenės slaugytojai ir slaugytojai diabetologai.        

D. Miniauskienė atkreipė susirinkusiųjų dėmesį, kad ligonių kasos kompensuoja 100 ar 50 procentų vaistų bazinės kainos, o kiekviena vaistinė kompensuojamuosius vaistus parduoda jau mažmenine kaina, todėl skirtingose vaistinėse priemokos už kompensuojamuosius vaistus gali skirtis.

Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, kompensuojama ne visa, bet vadinamoji bazinė vaisto kaina. Bazinė kaina yra mažmeninės kainos, už kurią vaistai parduodami vaistinėje, dalis. Ši dalis ir gali būti kompensuojama. Jei net už 100 procentų kompensuojamus vaistus tenka primokėti, vadinasi, yra skirtumas tarp vaisto mažmeninės ir bazinės kainos. Galutinė vaisto kaina susideda iš gamintojo deklaruotos kainos Lietuvai, didmeninio platinimo antkainio, kurį užsideda didmenininkai, pristatantys vaistus į vaistines, toliau seka mažmeninio platinimo antkainis, kurį užsideda vaistinės, ir PVM mokestis.

Ligonių kasų atstovė priminė, kad visiems 75 metų ir vyresniems gyventojams, taip pat neįgaliesiems ir pensininkams, jeigu jų pajamos yra mažesnės nei 260 eurų per mėnesį, priemokų už kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones mokėti nereikia.

Visų minėtų kategorijų gyventojams paciento priemoką sumoka ligonių kasos, todėl patiems gyventojams, atsiimant kompensuojamuosius vaistus pagal elektroninius receptus, nieko primokėti nereikia.

Vaistinėje minėtų kategorijų pacientai, norėdami atsiimti kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones, turi pateikti tik asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Jokių papildomų prašymų arba dokumentų vaistinei teikti nereikia, nes asmens teisė į paciento priemokos padengimą nustatoma savaime ir perduodama vaistinėms per Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą.

Daugiau apie kompensuojamuosius vaistus galima pasiskaityti čia.

Pranešimas pateikiamas ligonių kasų interneto svetainės www.ligoniukasa.lrv.lt skiltyje „Renginiai ir pranešimai“ –> „Teritorinės ligonių kasos“ –> „Šiaulių teritorinė ligonių kasa“ : „Vaistų kompensavimo sąlygos“, išsami informacija apie kompensuojamuosius vaistus – skiltyje „Vaistai ir medicinos pagalbos priemonės“.

Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.