>

Ligonių kasos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų kompensuoja rizikos grupėms priskiriamų suaugusiųjų skiepus nuo gripo, pneumokokinės infekcijos. Taip pat prireikus apdraustieji asmenys skiepijami – nuo stabligės, difterijos, pasiutligės, tymų.

Nuo gripo nemokamai skiepijami vyresni nei 65 metų asmenys ir bet kurio amžiaus sergantieji lėtinėmis ligomis (onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ir kt.), nėščios moterys, taip pat gyvenantieji globos ir slaugos įstaigose bei medicinos darbuotojai, kuriems tikimybė užsikrėsti gripu ypač padidėja bendraujant su sergančiaisiais.

Pneumokokine vakcina skiepijami asmenys, įrašyti į rizikos grupių sąrašą, kurį 2015 m. spalio 8 d. įsakymu Nr. V-1130 yra patvirtinęs sveikatos apsaugos ministras, pavyzdžiui, pacientai, kuriems atliekama dializė, sergantieji onkologinėmis, reumatinėmis ligomis ir kt. . Nuo 2023 m. pradžios pneumokokine vakcina skiepijami 75 metų ir vyresni asmenys. 

Taip pat suaugusieji (įskaitant  nėščiąsias) gali būti nemokamai skiepijami vakcina nuo stabligės ir difterijos (esant poreikiui, kartu su kokliušo komponentu). Revakcinacija (ankstesnio skiepijimo sustiprinimas) nuo šių ligų rekomenduojama kas 10 metų. Prireikus (įkandus bet kokiam gyvūnui) suaugusieji gali būti nemokamai skiepijami nuo pasiutligės. Be to, asmenys, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti vakcina, kuri kompensuojama iš PSDF. Žinotina, kad po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 valandas.

Suaugusiesieji po transplantacijų taip pat gali būti skiepijami imuniniais vaistiniais preparatais, numatytais Nacionalinėje imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programoje, kai imunizaciją reikia pakartoti pagal individualų gydytojo parinktą ir sudarytą skiepijimo planą.

Dėl ligonių kasų kompensuojamų skiepų pacientai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, toje gydymo įstaigoje, kur yra prisirašę.

Atnaujinimo data: 2024-01-18