Jei asmuo yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), už jo gydymą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) moka ligonių kasos. Visgi vadovaujantis teisės akte aprašytu mokamų paslaugų sąrašu, kai kuriais atvejais mokėjimas už paslaugas gydymo įstaigose yra įteisintas ir PSD apdraustiems pacientams, todėl už tam tikras gydymo paslaugas sumokėti vis dėl to reikės. 

Tuo tarpu PSD neapsidraudusiam asmeniui susirgus savo lėšomis (išskyrus būtinąją medicinos pagalbą, kuri teikiama nemokamai tik nuolatiniams Lietuvos gyventojams) reikės mokėti už kiekvieną medicinos paslaugą. Norint gauti iš PSDF apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas, būtina mokėti PSD įmokas, būti apdraustam ir kreiptis į gydymo įstaigą, sudariusią sutartį su teritorine ligonių kasa.

Mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas reikia, jeigu asmuo:

  • neapdraustas PSD;
  • kreipiasi į gydymo įstaigą, kuri nėra sudariusi sutarties su TLK;
  • nori gauti gydytojo specialisto konsultaciją, bet neturi siuntimo; 
  • savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras;
  • pasirenka mokamas paslaugas, įrašytas į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mokamų sveikatos priežiūros paslaugų sąrašą. Pavyzdžiui, mokėti teks už šias paslaugas: kosmetinės chirurgijos operacijas ir kosmetologines procedūras, nėštumo nutraukimą, dantų implantavimą, akupunktūrą ir manualinę terapiją, sveikatos tikrinimą vykstant į užsienį, norint įsigyti ginklą, gauti vairuotojų ar aviatorių pažymėjimus ir kt.;
  • pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras, nei kompensuoja TLK: tokiu atveju reikės sumokėti jų faktinių kainų ir nemokamų paslaugų, medžiagų, procedūrų kainų skirtumą (pavyzdžiui, gydantysis gydytojas pasiūlo naudoti naujesnius, brangesnius medikamentus ar gydymo technologijas ir pacientas su tuo sutinka).

Dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų besikreipiantis asmuo turėtų iš anksto pasidomėti, ar gydymo įstaiga yra sudariusi sutartį su TLK, kokios paslaugos apmokamos iš PSDF, kokią priemoką tektų sumokėti už brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas ir procedūras. Jei gydymo įstaigose paprašoma PSD apdrausto asmens sumokėti ar primokėti už gydymo paslaugas arba gydantis stacionare pačiam įsigyti vaistų ir medicinos pagalbos priemonių, pirmiausia būtina išsiaiškinti, kodėl to reikalaujama, paprašyti dokumentų, įrodančių priemokų teisėtumą. Tuo tarpu gydymo įstaiga, visais atvejais asmeniui turi suteikti visą reikalingą informaciją ir paaiškinti, kodėl, už ką ir kiek jis turės mokėti.

Jeigu asmuo pasirenka mokamą ar iš dalies mokamą paslaugą, visa tai turi būti įrašyta ir patvirtinta gydytojo parašu medicinos dokumentuose. Tik po to pacientas turi pasirašyti sutikimą dėl mokamų ar iš dalies mokamų paslaugų. Už paslaugą mokama gydymo įstaigos kasoje ir turi būti išduodamas mokėjimą patvirtinantis čekis. Svarbu žinoti, kad ligos istorijoje patvirtinus parašu savo sutikimą mokėti už gydymo paslaugas ar įsigyti savo lėšomis vaistų ar medicinos pagalbos priemonių, vėliau teisės reikalauti iš gydymo įstaigos atlyginti patirtus nuostolius pacientas nebeturi.

Klausimus, susijusius su mokamomis paslaugomis, pirmiausia reikia aiškintis gydymo įstaigoje – klausti gydančio gydytojo bei administracijos. Jeigu pateikti atsakymai ar argumentai neįtikina, prieš mokant už paslaugas ar pačiam įsigyjant vaistų patartina pasikonsultuoti su gyvenamosios vietos teritorinės ligonių kasos gyventojų aptarnavimo skyriaus darbuotojais. Taip pat galima kreiptis bendruoju ligonių kasų informacijos telefonu +370 5 232 2222 arba el. paštu [email protected]

Atnaujinimo data: 2024-05-29