Vaikų raidos sutrikimų ir ankstyvosios reabilitacijos (toliau – VRSAR) paslaugos skiriamos ir teikiamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. 728 „Dėl Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Vaiko raidos sutrikimas – didesnis kaip 30 proc. nukrypimas nuo normalios vaiko raidos, pasireiškiantis fizinio, kognityvinio, emocinio ar socialinio pobūdžio disfunkcija ar atsilikimu.

VRSAR paslaugos – gydytojo socialinio pediatro ir (ar) specialistų komandos teikiamos licencijuojamos planinės ambulatorinės ir (ar) stacionarinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos, užtikrinančios ankstyvą vaikų raidos sutrikimų nustatymą, kompleksinę pagalbą esant tokių sutrikimų ar šių sutrikimų rizikos veiksnių, neįgalumo prevenciją bei vaikų integraciją į visuomenę ir ugdymo sistemą.

VRSAR paslaugos teikiamos vaikams iki 7 metų. Vaikams iki 4 metų šios paslaugos teikiamos prioriteto tvarka.

VRSAR komandą sudaro:

  • gydytojas socialinis pediatras;
  • kineziterapeutas;
  • ergoterapeutas;
  • klinikinis logopedas;
  • medicinos psichologas;
  • socialinis darbuotojas;
  • bendrosios praktikos slaugytojas;
  • meno terapeutas ir specialusis pedagogas (teikiant ambulatorines paslaugas neprivalomi).

VRSAR paslaugų rūšys:

Gydytojo socialinio pediatro konsultacija (teikiama tiesioginio kontakto ar nuotoliniu būdu) – pagal gydytojo kompetenciją atliekami visi pacientui būtini tiriamieji ir gydomieji veiksmai ir raštu teikiami patarimai siuntusiajam gydytojui, pacientui ir jo tėvams, vaiko ugdymo ir (ar) globos įstaigų specialistams. Gydytojas socialinis pediatras sprendžia ir pagal poreikį skiria kitas VRSAR paslaugas.

Gydytojo socialinio pediatro išplėstinė konsultacija – aukštesnio lygio centruose teikiama gydytojo socialinio pediatro konsultacija, kurios metu įvertinami anksčiau teiktų VRSAR paslaugų rezultatai, atliekami visi tiriamieji ir gydomieji veiksmai pagal gydytojo kompetenciją bei taikomas bent vienas iš nurodytų metodų: bendro raidos vertinimo, klinikinio neurologinio ištyrimo, kalbos funkcijos vertinimo, autizmo spektro sutrikimo vertinimo, bendrosios motorikos vertinimo, smulkiosios motorikos vertinimo, maitinimo funkcijos vertinimo, lėtinio skausmo vertinimo, miego sutrikimų vertinimo, žievinių regos sutrikimų vertinimo, raumenų tonuso sutrikimų vertinimo, eisenos vertinimo. Konsultacijos trukmė – 1,5 val.

VRSAR specialistų komandos konsultacija – konsultacijos metu vaiką tiria VRSAR specialistų komanda, kurią sudaro gydytojas socialinis pediatras ir bent vienas VRSAR specialistų komandos narys. Paslaugos teikimo vidutinė trukmė – 3 val., paslauga suteikiama per 1 ar 2 dienas. 

VRSAR specialistų komandos išplėstinė konsultacija – aukštesnio lygio centruose teikiama VRSAR specialistų komandos konsultacija, kurią sudaro gydytojas socialinis pediatras ir bent du VRSAR specialistų komandos nariai. Paslaugos teikimo vidutinė trukmė – 4 val., paslauga suteikiama per 1 ar 2 dienas.
Vienam pacientui per kalendorinius metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau –PSDF) lėšomis gali būti apmokamos ne daugiau kaip dviejų VRSAR specialistų komandos konsultacijų ir ne daugiau kaip 2 išplėstinių VRSAR specialistų komandos konsultacijų išlaidos.

Dienos stacionaro VRSAR paslauga „vaiko raida A“ – teikiama vaikams, kuriems nustatyti lengvi vienos funkcinės srities raidos sutrikimai, pagal indikacijas, nurodytas VRSAR dienos stacionaro paslaugų teikimo reikalavimuose. 

Vienam pacientui per kalendorinius metus PSDF lėšomis gali būti apmokamos ne daugiau kaip 20 dienos stacionaro VRSAR paslaugų „vaiko raida A“ išlaidos.

Dienos stacionaro VRSAR paslauga „vaiko raida B“ – teikiama vaikams, kuriems nustatyti kelių funkcinių sričių raidos sutrikimai, pagal VRSAR dienos stacionaro paslaugų teikimo reikalavimuose nurodytas indikacijas.

Vienam pacientui per kalendorinius metus PSDF lėšomis gali būti apmokamos ne daugiau kaip 40 dienos stacionaro VRSAR paslaugų „vaiko raida B“ išlaidos. Prireikus gydytojų konsiliumo sprendimu PSDF lėšomis gali būti suteikta iki 60 dienos stacionaro VRSAR paslaugų „vaiko raida B“ per kalendorinius metus.

Teikiant VRSAR dienos stacionaro paslaugas „vaiko raida A“ ar „vaiko raida B“, per vieną dieną turi būti suteiktos ne mažiau kaip dviejų VRSAR komandos specialistų paslaugos pagal skirtingus diagnostikos ir (ar) gydymo ir pagalbos šeimai metodus. Paslaugos trukmė – ne mažiau kaip 2 valandos. Į paslaugos teikimo laiką įskaitomas diagnostikos, gydymo, pagalbos šeimai metodų taikymas, bendravimas su tėvais ir jų mokymas, tarpinstitucinis bendradarbiavimas, dokumentacijos pildymas.

Dienos stacionaro VRSAR paslauga „vaiko raida C“ teikiama vaikams, kuriems nustatytas kompleksinis raidos sutrikimas ir jo eigą sunkinantys gretutiniai psichikos, regos, klausos bei fiziniai sutrikimai. Teikiant šias paslaugas pacientas prižiūrimas dienos stacionare iki 8 val. per dieną, stebimas jo elgesys, bendravimas su tėvais, savarankiškumo įgūdžiai. Per vieną dieną turi būti suteiktos ne mažiau kaip keturių VRSAR komandos specialistų paslaugos, trunkančios ne mažiau kaip  po 1 val., pagal skirtingus gydymo ir pagalbos šeimai metodus. Į paslaugos teikimo laiką įskaitoma diagnostikos, gydymo, pagalbos šeimai metodų taikymas, bendravimas su tėvais ir jų mokymas, tarpinstitucinis bendradarbiavimas, dokumentacijos pildymas.

Vienam pacientui per kalendorinius metus PSDF lėšomis gali būti apmokamos ne daugiau kaip 20 dienos stacionaro VRSAR paslaugų „vaiko raida C“ išlaidos.

Stacionarinės VRSAR paslaugos skiriamos, kai: 
1. vaikui nustatytas kompleksinis raidos sutrikimas, kurio eigą sunkina gretutiniai psichikos, regos, klausos bei fiziniai sutrikimai;
2. vaikui nustatytas sunkus įgimtas ar įgytas galvos ar nugaros smegenų pažeidimas (pirmus metus po incidento);
3. dėl medicininių ar socialinių priežasčių nėra galimybės ambulatoriškai taikyti reikiamų vertinimo ir (ar) gydymo metodų.

Pacientui per vieną dieną ne mažiau kaip keturi VRSAR komandos specialistai turi suteikti paslaugas pagal skirtingus diagnostikos ir (ar) gydymo ir pagalbos šeimai metodus.

Gydytojo socialinio pediatro išplėstines konsultacijas, VRSAR specialistų komandos išplėstines konsultacijas teikia 5 regioniniai centrai:
1.    VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos
2.    Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos
3.    VšĮ Klaipėdos vaikų ligoninė
4.    VšĮ Respublikinė Šiaulių ligoninė
5.    VšĮ Respublikinė Panevėžio ligoninė

Dienos stacionaro VRSAR paslaugas „vaiko raida C“ ir stacionarines VRSAR paslaugas teikia 2 universitetiniai centrai: 
1.    VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos
2.    Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos

Atnaujinimo data: 2023-11-21