Psichosocialinės reabilitacijos paslaugos suaugusiesiems skiriamos ir teikiamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012 m. rugpjūčio 21 d. įsakymu Nr. V-788 „Dėl Psichosocialinės reabilitacijos paslaugų psichikos sutrikimų turintiems asmenims teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
Psichosocialinė reabilitacija – procesas, kuris suteikia asmenims, turintiems psichikos bei elgesio sutrikimų, galimybę pasiekti optimalų savarankiško funkcionavimo bendruomenėje lygį.
Psichosocialinės reabilitacijos tikslas – padėti asmenims, sergantiems lėtinėmis ir sunkiomis psichikos ligomis, vystyti emocinius, socialinius ir pažintinius įgūdžius, kad asmuo galėtų gyventi, mokytųsi ir dirbtų bendruomenėje, esant kuo mažesnei specialistų pagalbai.
Psichosocialinės reabilitacijos paslaugas teikia specialistų komanda:
Psichosocialinės reabilitacijos paslaugos skiriamos pacientams, kurie atitinka toliau nurodytas sąlygas:
1. nustatyta vienas ar daugiau iš šių psichikos ir elgesio sutrikimų:
1.1. organiniai ir simptominiai psichikos sutrikimai;
1.2. šizofrenija, šizotipinis ir kliedesiniai sutrikimai;
1.3. nuotaikos (afektiniai) sutrikimai;
1.4. neuroziniai, stresiniai ir somatoforminiai sutrikimai;
1.5. elgesio sindromai, susiję su fiziologiniais sutrikimais ir somatiniais veiksniais;
1.6. suaugusiųjų asmenybės ir elgesio sutrikimai;
2. smarkiai sutrikusi veikla, elgesys ir socialinė adaptacija, kai bendras veiklos įvertinimas pagal Bendro veiklos vertinimo skalę yra 21–60 balų.
Psichosocialinės reabilitacijos paslaugos sergantiems priklausomybės ligomis skiriamos pacientams, kuriems nustatyta psichikos ir elgesio sutrikimai, vartojant psichoaktyviąsias medžiagas, priklausomybės sindromas ir jie atitinka bent vieną iš šių sąlygų:
1. jei pacientui taikytas stacionarinis abstinencijos būklės, psichoaktyviųjų medžiagų sukeltų psichozių, susijusių su psichiką veikiančių medžiagų vartojimu, gydymas;
2. smarkiai sutrikusi veikla, elgesys ir socialinė adaptacija, kai bendras veiklos įvertinimas pagal Bendro veiklos vertinimo skalę yra 31–70 balų.
Psichosocialinės reabilitacijos paslaugų skyrimo ir teikimo tvarka
Siuntimą psichosocialinės reabilitacijos paslaugoms gauti išduoda gydytojas psichiatras.
Į stacionarines psichosocialinės reabilitacijos paslaugas teikiančias įstaigas pacientai privalo atvykti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas, o priklausomybės ligomis sergantys asmenys – ne vėliau kaip per 14 dienų nuo stacionarinio gydymo pabaigos.
Stacionarinė psichosocialinė reabilitacija trunka iki 15 kalendorinių dienų, suteikiama iki 50 val. reabilitacijos paslaugų.
Ambulatorinė trumpalaikė psichosocialinė reabilitacija trunka iki 40 kalendorinių dienų, skiriama iki 12 apsilankymų, suteikiama iki 50 val. reabilitacijos paslaugų.
Ambulatorinė ilgalaikė psichosocialinė reabilitacija trunka iki 9 mėn., skiriama iki 25 apsilankymų ir suteikiama iki 100 val. reabilitacijos paslaugų.
Gydytojas psichiatras, paskyręs psichosocialinės reabilitacijos paslaugas, informuoja pacientą apie atitinkamo profilio paslaugas teikiančias įstaigas (padalinius). Siuntimo dokumentus sutvarko siunčiantysis gydytojas kartu su teritorine ligonių kasa. Siunčiantis gydytojas turi informuoti pacientą apie teritorinės ligonių kasos išduotą pažymą ir jos galiojimo laikotarpį. Informacija apie išduotą pažymą ir jos galiojimo laikotarpį (išrašyta pažyma galioja 10 kalendorinių dienų) pacientas gali patikrinti ir VLK interneto svetainėje: https://e.vlk.lt/auth/start.html (Prisijungti → Mano gydymas ir vaistai →Medicininės reabilitacijos pažymos).
Atvykus į reabilitacijos vietą, pacientas turi pateikti siuntimą (jei buvo išrašyta popierinė siuntimo forma Nr. 027/a) ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.