BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


VLK direktorius Gintaras Kacevičius: dinamiškas laikmetis reikalauja imtis permainų

Data

2022 05 10

Įvertinimas
2
PSX_20220508_013714.jpg

Ligonių kasos tęsia bendradarbiavimą su jaunųjų medikų organizacijomis. Gegužės 6-8 dienomis Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktorius Gintaras Kacevičius dalyvavo jau šeštąjį kartą Jaunųjų gydytojų asociacijos organizuotame Sveikatos priežiūros forume „TransForm 6.0“.

Šįkart Birštone vykusio medikų forumo pagrindinė tema – sveikatos kaina. Kartu su ekonomistais, sveikatos politiką formuojančių ir vykdančių šalies valstybinių institucijų, gydymo įstaigų atstovais ir kitais šios srities ekspertais renginyje aiškintasi, kas yra sveikatos ekonomika, kaip veikia sveikatos sistemos finansavimas Lietuvoje, ką reiškia (ne)mokama sveikatos priežiūra ir kokie sprendimai medikams, leistų kokybiškiau dirbti savo darbą. Taip pat forume skirta laiko asmeniniam tobulėjimui, bendruomeniškumo puoselėjimui.

Pirmąją konferencijos dieną pranešimą „Kaip veikia Lietuvos sveikatos sistemos finansavimo modelis?“ skaitė VLK direktorius G. Kacevičius. Jis pabrėžė, jog nors sukurtas prieš ketvirtį amžiaus, Lietuvos privalomojo sveikatos draudimo (PSD) modelis ir šiandien yra gana pažangus, atitinkantis šiuolaikines sveikatos priežiūros sistemų finansavimo tendencijas.

Kalbėdamas apie Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) pajamų ir išlaidų struktūrą bei jos dinamiką, G. Kacevičius atkreipė auditorijos dėmesį į įdomų faktą: 1997 m. buvo patvirtintas pirmasis PSDF biudžetas. Per kiek daugiau nei dvidešimtmetį jis padidėjo beveik 7 kartus – nuo 379 mln. eurų 1997-aisiais iki 2,6 mlrd. eurų 2021 metais.  Be to, vertinant PSDF pajamas kartu su lėšų likučiais 2017–2021 m. laikotarpiu, jų dalis nuo BVP stabiliai augo – nuo 4,1 iki 5,4 proc.

VLK direktorius susirinkusiems pabrėžė, kad svarbiausias ligonių kasų tikslas – gyventojų finansinė apsauga, mažinant jiems tenkančią tiesioginių mokėjimų naštą, eliminuojant neteisėtas priemokas ir pan. Taip pat labai svarbi misija – gyventojams teikiamos sveikatos priežiūros apmokėjimas, užtikrinant paslaugų prieinamumą, skatinant jų kokybę ir efektyviausiu būdu panaudojant PSDF lėšas.

„Kiekvienas euras turi būti ne „įsisavinamas“, o atnešti konkrečią naudą visuomenės sveikatai“, – konferencijoje akcentavo G. Kacevičius.


VLK direktorius Gintaras Kacevičius (antras iš dešinės). Manto Bartaševičiaus nuotr.

Su forumo dalyviais VLK direktorius pasidalijo keletu nemenkų iššūkių, su kuriais kasdien susiduria sveikatos sistemos dalyviai: sumažinti namų ūkių išlaidas sveikatos priežiūrai, suderinti medikų atlyginimų didinimą ir PSDF galimybes, modernizuoti paslaugų apmokėjimo sistemą. Dėl pastarojo iššūkio G. Kacevičius neabejojo, jog paslaugų apmokėjimas yra vertas „perkrovimo“ – atnaujinimo pagal naujausias tarptautines tendencijas bei pasidalijo 2022-2024 m. apmokėjimo plėtros sumanymais ir planais.

Pavyzdžiui, šiuo metu dirbama prie postpandeminio paslaugų apmokėjimo modelio, suderinto su prasidedančia tinklo reforma. Planuojama peržiūrėti ir tobulinti pirminės sveikatos priežiūros apmokėjimą, sukurti integruotas paslaugas, kurias galėtų teikti sveikatos centrai ar mišrios poliklinikos. Taip pat ieškoma būdų valdyti stacionarinių paslaugų vartojimą, tobulinti skubios pagalbos bei ambulatorinių konsultacijų apmokėjimą.

„Per savo egzistavimo laikotarpį mūsų PSD modelis įrodė savo tvarumą atlaikydamas jau tris krizes, tačiau dinamiškas laikmetis vieną po kito pateikia vis naujus iššūkius ir reikalauja imtis permainų. Todėl siekiame inicijuoti ir įgyvendinti reikalingus modelio pokyčius tam, kad Lietuvos gyventojams būtų užtikrinta finansinė apsauga ir geriausia sveikatos priežiūra, įmanoma efektyviausiai panaudojant turimus PSDF išteklius“, – savo pristatymą apibendrino VLK direktorius.

„TransForm 6.0“ forume pranešimus taip pat skaitė tokie žinomi žmonės kaip Rytų Europos studijų centro direktorius, politologas Linas Kojala, ekonomistas Justas Mundeikis, lektorius ir verslininkas Arnas Markevičius, Europos Jaunųjų gydytojų asociacijos viceprezidentas Antanas Montvila, sveikatos ekonomistė Barbora Butkutė, patarėjas strategijos klausimais Rytis Kalinauskas ir kiti.

Renginio organizatorių teigimu, šiais metais norėta žengti žingsnį į pokalbį, bendradarbiavimą, visų įsitraukimą kuriant Lietuvos sveikatos sistemos ateitį. Todėl kartu su „TransForm 6.0“ auditorija pirmą kartą buvo modeliuojama diskusija, kurios metu visi turėjo galimybę išsakyti, kokios ateities nori ir kokio pokyčio tikisi.

„Mūsų idėjos taps vertybiniu ir turinio pagrindu, ant kurio visos suinteresuotos grupės, politinės partijos kurs sveikatos sistemos ateities viziją“, – teigė konferencijos organizatoriai.

Ligonių kasos primena, kad Jaunųjų gydytojų asociacija – tai Lietuvos jaunuosius medicinos specialistus vienijanti visuomeninė organizacija, atstovaujanti ir ginanti nacionalinį sveikatos interesą.

Visą G. Kacevičiaus pristatymą galite pamatyti čia.

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.