BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Visuomenės sveikatos biuro darbuotojams kalbėta ir apie sveikatos draudimą

Data

2022 06 10

Įvertinimas
1
1370_b5a756017f238c6726436532599620cd.png

Ligonių kasos organizavo susitikimą su Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro (VSB) darbuotojais. Jame dalyvavo ir Panevėžio rajono savivaldybės gydytoja Renata Valantinienė. Susitikime kalbėta apie ligų prevenciją ir privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) bei sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarką.

Nors VSB specialistai rūpinasi savo rajono gyventojų sveikata, nepamiršti tikrintis prevenciškai dėl gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų juos pačius ragino ligonių kasos atstovai, nes rūpinantis kitais, dažnai pamirštama apie save.

Aktyvus įvairių tikslinių grupių skatinimas tikrintis prevenciškai – šių metų ligonių kasų prioritetas. Žinant, kad 2020–2021 metais tikrinamo amžiaus asmenų dalyvavimas prevencinėse programose, kurios apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, buvo nepakankamas, o ikivėžinių ir ankstyvos stadijos vėžio susirgimų buvo nustatyta gerokai mažiau nei ankstesniais metais, šiai sričiai nuspręsta skirti daugiau dėmesio.

Pasak Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus (GAS) patarėjos Lauros Nakrošienės, reikia pažymėti, kad lemiamas dalykas prevencijoje yra laiku nustatyta liga. Pacientai, kuriems kraujotakos sistemos liga arba vėžys diagnozuotas ankstyvos stadijos, aptiktos tik ligų užuomazgos, yra lengviau gydomi, palengvinama, sulėtinama ligos eiga arba jie gali būti visiškai išgydyti.

VSB specialistams pateikti 7 pastarųjų metų statistiniai duomenys, rodantys, kiek gyventojų per šį laikotarpį tikrinosi pagal visas 5 prevencines programas, apmokamas iš PSDF. Bendras kiekvienoje programoje dalyvavusių Panevėžio ir Utenos apskričių gyventojų skaičius iš visų galėjusių dalyvauti 2021 m. palygintas su atitinkamais programų dalyvių skaičiais Panevėžio rajone.

Nors krūties ir storosios žarnos vėžio programų dalyvių skaičius šiame rajone kiek perkopė Panevėžio TLK veiklos zonos visų programų dalyvių vidurkį, kitose programose dalyvavo mažiau kaip pusė visų galėjusių dalyvauti asmenų. Dėl prostatos vėžio tikrinosi 3–4 vyrai iš dešimties galėjusių tikrintis, dėl širdies ir kraujagyslių ligų – Panevėžio rajono gyventojai buvo tik aštunti iš 12 savivaldybių.

VSB atstovams pateikta detali statistika pagal kiekvieną prevencinę programą ir kt. Su partneriais pasidalyta istorija, kurią vos prieš dieną ligonių kasos specialistams patikėjo viena kupiškietė, paprašiusi kuo plačiau ja pasidalinti. Moteris visai neseniai sužinojo, kad jos gimdos kaklelyje rasta ikivėžinių pakitimų. 5 metus nesilankiusi pas ginekologą, nes nerasdavusi laiko ir nejautusi poreikio, keturiasdešimtmetė vis ranka ir iki tol numodavo į kvietimą tikrintis prevenciškai. Tik kai išėjo iš darbo ir vėl sulaukė kvietimo tikrintis, sugalvojo bent kartą nueiti ir dėl formalumo tai atlikti.

Deja, gavus tyrimo rezultatus, formalumas virto pritrenkiančia naujiena apie ikivėžinius pakitimus. Dabar kupiškietė laukia operacijos, kuriai tik dėl ankstyvo aptikimo yra optimistinių prognozių, ir prašo visiems perduoti jos pastebėjimą, koks gėris yra prevencija. Taip pat ji dėkoja tiems, kurie sukūrė prevencines programas. Tūkstantį kartų apie jas sako girdėjusi, bet vis galvodavusi, kad tai aktualu kitiems, ne jai. Tik dabar moteris suprato, kad jei ne kvietimas tikrintis, jos viltis išgyventi ir užauginti penkiametę dukrą būtų sumažėjusi iki minimumo.       

Tam, kad partneriškos įstaigos atstovai turėtų daugiau visapusiškos informacijos ir galėtų reikalui esant kitiems patarti, su jais kalbėta ir aktualiausiais klausimais apie PSD teikiamas garantijas bei pavojus, atsirandančius, kai trūksta informacijos arba girdėtos žinios yra netikslios.

GAS vedėja Sigita Paulauskienė akcentavo, kad visa PSD sistema grįsta tuo, kad nemokamai gauname sveikatos priežiūros paslaugas tik mokėdami PSD įmokas. Vieni jas moka savarankiškai, kiti – per darbdavį. Už trečius PSD įmokas moka valstybė. Norint nepakliūti į nemalonias situacijas, svarbiausia yra turėti informacijos, kur ir kada kreiptis, kokius dokumentus ir kam pateikti dėl draudimo nustatymo. VSB darbuotojams detaliai papasakota, kur slypi pavojai laiku neapsidraudus PSD, pasinaudojus Europos sveikatos draudimo kortele užsienyje, kai nesi apdraustas Lietuvoje, sužalojus kitą asmenį, kurį reikia gydyti, ir pan. Paaiškinta, kas garantuoja teisę į nemokamą sveikatos priežiūrą, kada gali tekti primokėti arba mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas ir kt.

Susitikimo dalyviai klausė, ar auginant nepilnametį vaiką, yra nurodytas konkretus vaiko amžius, iki kada vienas iš tėvų gali tapti draustu PSD valstybės lėšomis. Teirautasi, ar PSD įmoka yra fiksuota tiems, kurie dirba su verslo liudijimu, yra registruoti Užimtumo tarnyboje ir neuždirba minimalios algos. Domėtasi, ar su individualios veiklos pažymėjimu dirbantis studentas nuo pat pirmų veiklos metų turi mokėti PSD. Dar klausta, ar apsilankius pas privatų odontologą ir sumokėjus už tai, yra galimybė susigrąžinti išleistus pinigus ligonių kasoje. Siūlyta inicijuoti grąžinimo praktiką, atsižvelgiant į tai, kad nesilankantieji pas odontologus pagal prirašytas gydymo įstaigas sutaupo valstybės lėšų.

Paklausėjams atsakyta į klausimus pagal ligonių kasų kompetenciją, dėl kitų atsakymų patarta, kur reikėtų kreiptis.
Ligonių kasos pranešimą apie prevencines programas galima rasti čia, apie PSD – čia.  
 
Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.