BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Sveikatos draudimo garantijomis domėjosi ir neįgalieji, ir savivaldos atstovai

Data

2021 12 22

Įvertinimas
2
2771470.jpg

Belaukiant švenčių įvyko Utenos rajono neįgaliųjų organizacijų ir Neįgaliųjų reikalų komisijos prie Utenos rajono savivaldybės narių susitikimas su Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistais. Pacientų organizacijų ir savivaldos atstovai prie virtualiojo susitikimo prisijungė norėdami išgirsti apie privalomojo sveikatos draudimo (PSD) garantijas Lietuvoje.  

Renginyje kalbėta apie tai, kodėl turėti PSD yra naudinga, diskutuota auditorijai aktualiais sveikatos paslaugų prieinamumo klausimais.

Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė susitikimą pradėjo nuo praktinių pavyzdžių, parodančių, kaip svarbu turėti nenutrūkstamą PSD ir žinoti, kaip juo galima pasinaudoti Lietuvoje ar užsienyje. Kadangi negalią turintiems pacientams, kurie draudžiami valstybės lėšomis, aktualu gauti visas reikiamas paslaugas ir kompensuojamuosius vaistus bei medicinos pagalbos priemones, trumpai išdėstyti šeimos gydytojo, gydytojų konsultantų, medicininės reabilitacijos, aktyviojo gydymo ligoninėse, brangiųjų tyrimų ir procedūrų, slaugos, paliatyviojo gydymo, odontologijos ir kt. paslaugų teikimo principai. Pristatytas kompensuojamųjų vaistų skirstymas į sąrašus, kompensuojamųjų medicinos priemonių nuoma.

Susitikimo dalyviai supažindinti su būtinosiomis sąlygomis, reikalingomis norint mūsų šalyje gauti vienokas ar kitokias nemokamai prieinamas gydymo įstaigų paslaugas. Paminėta, kaip svarbu rinktis tas gydymo įstaigas, kurios sudariusios sutartis su TLK dėl paslaugų apmokėjimo ir iš anksto išsiaiškinti, ar už papildomai siūlomas paslaugas, medžiagas, procedūras, vaistus nereikės primokėti.

Pristatant kiekvieną sritį, pabrėžti svarbiausi dalykai, į ką reikia atkreipti dėmesį: pažymėta, kad esant ekstremaliai situacijai arba karantinui, siuntimas į gydytojo specialisto konsultaciją galioja ne 30, bet 60 dienų. Taip pat priminta, kad siuntimų brangiesiems tyrimams ir procedūroms negali išrašyti šeimos gydytojai – juos išrašo tik gydytojai specialistai. Šių tyrimų vaizdo kopijų pirkti nereikia, nebent pačiam pacientui jos atrodytų reikalingos. Jei kopijos reikalingos siunčiančiajam gydytojui, jis apie tai įrašo siuntime ir pacientui mokėti už jas nereikia.

Klausytojų auditorijai įvardyti 5 pavojai, susiję su neatidumu draudžiantis PSD: kai naudojamasi papildomo draudimo mėnesio teikiamomis galimybėmis, automatiniu PSD įmokų nuskaičiavimu per „Sodrą“, kai neteisėtai pasinaudojama Europos sveikatos draudimo kortele  arba mokamos mažesnės nei nustatyta PSD įmokos, arba šios įmokos susigrąžinamos, nes gyvenama ir dirbama užsienyje.

Susitikimo dalyviai uždavė nemažai klausimų, vyko diskusijos.

Utenos rajono savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Dalia Vilkauskienė stebėjosi, kad didžioji dalis atsakomybės, norint nemokamai ir teisėtai gauti sveikatos priežiūros paslaugas, tarsi palikta pacientams, nors, jos įsitikinimu, apie viską gyventojus turėtų informuoti medikai ar kiti specialistai.

Savivaldybės mero pavaduotojas Vitalijus Šeršniovas pradėjo diskusiją, kodėl iš nežinojimo sumokėjus per mažą PSD įmoką ar „Sodrai“ nuskaičius ją kaip skolą, gyventojas negali gauti bent proporcingai mažesnės apimties paslaugų. Arba kodėl „Sodra“ nuskaito įmokas už praėjusį laikotarpį, jei gyventojas vis tiek negauna paslaugų.

Savivaldybės gydytoja Eligija Židonienė tikslinosi, ar teisėtai gydymo įstaigos skelbia kainas už komforto paslaugas, klausta, ar visų paslaugų įkainiai atitinka kaštus.

Utenos rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Sandra Ragaišytė teiravosi, kaip elgtis pacientui, kuriam ligonių kasų specialistai paaiškino, kad kojų venų operacijos lazeriu turi būti teikiamos nemokamai, jei įstaiga turi sutartį su ligonių kasa dėl šios paslaugos apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis, bet pačioje įstaigoje aiškinama, kad primokėti reikės.

Panevėžio TLK specialistai atsakė į klausimus, diskutavo. Susitikimo dalyviams išsamiai paaiškinti paslaugų gavimo principai per papildomą mėnesį, kai pasibaigus PSD galima nemokamai dar mėnesį gauti sveikatos priežiūros paslaugas su sąlyga, kad iki to mėnesio pabaigos bus vėl tampama draustu. Taip pat informuota, kad PSD įmokos privalomos nepriklausomai nuo paslaugų gavimo ar negavimo, todėl jų įsiskolinimas turi būti padengiamas tam, kad PSD būtų nenutrūkstamas.

Dėl paslaugų įkainių atsakyta, jog kasmet atliekama kaštų analizė, kad gydymo įstaigos nepatirtų nuostolių. Akcentuota, kad atliekant kojų venų operacijas reikia žinoti: reikalavimas primokėti už lazeriu atliekamas operacijas gali būti teisėtas tik vienu atveju – kai pacientui pasiūloma brangesnė pravedimo priemonė naudojant šviesolaidį, nei įprastai naudojama įstaigos. Kitais atvejais verta kreiptis į gydymo įstaigos administraciją paaiškinant, kad ligonių kasoje gauta informacija neatitinka gydymo įstaigos prašymo primokėti teisėtumo.

Renginio pabaigoje virtualiai surengta viktorina. Dalyviams pasiūlyta atsakyti į 15 klausimų iš to, ką girdėjo, ir laimėti prizų. Sėkmė nusišypsojo ir savivaldos, ir neįgaliųjų atstovams.

Panevėžio teritorinė ligonių kasa

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.