Nors Lietuvoje skiepijimo nuo ŽPV programa yra įgyvendinama visapusiškai, vis dar susiduriama su tam tikrais iššūkiais. Vieni dažniausių – nepakankamos tėvų žinios ir mitai apie vakcinas. „Džiugu, kad vis daugiau tėvų pasinaudoja galimybe apsaugoti savo vaikus nuo šio pavojingo viruso. Tačiau vis dar nemažai suaugusiųjų abejoja skiepų nauda, tiki mitais, pavyzdžiui, kad vakcina nuo ŽPV mažina vaisingumą, ankstina seksualinės patirties pradžią ir pan. Taip tikrai nėra – ne vienas mokslinis tyrimas yra paneigęs šiuos mitus“, – pasakoja T. Kundrotė ir priduria, kad, kilus klausimų dėl skiepų, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją: jis suteiks mokslu grįstos informacijos apie vakcinas, jų saugumą, veiksmingumą ir galimą šalutinį poveikį.
Veiksmingiausia – vaikystėje
Lietuvoje vaikai skiepijami devynvalente vakcina – tai reiškia, kad ji suteikia apsaugą nuo devynių skirtingų ŽPV tipų, kurie dažniausiai sukelia vėžį ir kitas sunkias ligas. „Šia vakcina galima skiepyti 9 metų vaikus, tačiau valstybės kompensuojama – nuo 11 metų. Kodėl skiepijami vaikai? Todėl, kad jaunesnė amžiaus grupė gauna geriausią imuninį atsaką – t. y. užtenka 2 vakcinos dozių ilgalaikiam imunitetui susiformuoti, be to, maksimalus veiksmingumas pasiekiamas, kai paskiepijamas dar lytinių santykių neturėjęs žmogus, – aiškina T. Kundrotė. – Skiepijant vyresnius nei 15 metų žmones, jau rekomenduojamos 3 vakcinos dozės. Ir nereikėtų galvoti, kad, peržengus pilnametystės slenkstį, skiepytis nebeverta – apskaičiuota, kad, pasiskiepijus iki 45 metų, taip pat gaunama gana didelė apsauga nuo ŽPV.“
Pasak gydytojos, ši vakcina ne tik saugo nuo gimdos kaklelio bei kai kurių kitų rūšių vėžio, bet ir mažina neigiamas ekonomines pasekmes, susijusias su gydymo išlaidomis ir prarasta darbo jėga dėl ligos. „Skiepai nuo ŽPV yra investicija į ateitį be gimdos kaklelio vėžio“, – pabrėžia T. Kundrotė.
Infografiką galite atsisiųsti čia.
Daugiau infografikų rasite čia.
(Asmeninio archyvo nuotr.)
Kauno teritorinės ligonių kasos informacija.
Ligonių kasos kviečia:
Atnaujinimo data: 2025-03-04
Imunizacijos savaitės proga – gera žinia: Lietuva jau įsigijo sezoninių gripo vakcinų
Sprendimas regionams: gydytojai galėtų konsultuoti iš bet kurios vietos
Svarbi žinia keliautojams: sveikatos draudimo sertifikatą galite gauti internetu
Nemokėkite be pagrindo – ligonių kasos paaiškina pacientų teises
E. sveikatos sistemoje atsidaro daug laikų registruotis pas gydytoją