BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Sergantieji plautine hipertenzija domėjosi PSDF lėšomis apmokamomis sveikatos priežiūros paslaugomis

Data

2021 05 26

Įvertinimas
1
000.png

Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Inga Kvedarienė dalyvavo nuotoliniame susitikime su Žmonių, sergančių plautine hipertenzija, asociacija, kuriame pristatė pranešimą apie Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamų sveikatos priežiūros paslaugų aktualijas. Susitikimo dalyviai ypač domėjosi privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustų asmenų galimybėmis gauti planines sveikatos priežiūros paslaugas kitose Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalyse (EEE) ar Šveicarijoje.

Susitikimo dalyviai klausė, kurios sveikatos priežiūros paslaugos yra kompensuojamos iš PSDF, o už kurias gali tekti susimokėti. Pranešėja pabrėžė, kad apdraustiesiems būtinoji pagalba, šeimos gydytojo paslaugos, šeimos medicinos paslaugos, teikiamos pacientų namuose, sveikatos patikra pagal ligų prevencijos programas, pirminės psichikos ir pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugos, turintiesiems siuntimą gydytojų specialistų paslaugos ir brangieji tyrimai bei procedūros teikiami nemokamai. Ligonių kasos taip pat kompensuoja už su gydytojo siuntimu teikiamas paslaugas ligoninėse, medicininės reabilitacijos paslaugas. I. Kvedarienė priminė, kad pacientas neturi mokėti iš savo kišenės, jei už gydymą PSDF lėšomis sumoka ligonių kasos. Šie reikalavimai galioja visoms sutartis su ligonių kasomis sudariusioms sveikatos priežiūros įstaigoms – ir valstybinėms, ir privačioms. „Jeigu gydymo įstaigoje teigiama, kad ligonių kasos sumoka tik dalį paslaugos kainos, įsidėmėkite, kad teisės aktai to nenumato. Pacientui pirmiausia turi būti pasiūlytos PSDF lėšomis apmokamos paslaugos“, – sakė ligonių kasos atstovė.

Pavyzdžiui, pacientai dažnai klausia, ar jiems reikia mokėti už kojų venų (flebektomijos) operacijas, ypač, kai jos atliekamos lazeriu. Apie papildomą užmokestį žmonėms užsimena gydymo įstaigos, sakydamos esą  ligonių kasos padengia tik dalį operacijos kaštų. „Jeigu išsiplėtusių kojų venų operacijos yra atliekamos pagal medicinines indikacijas, nepriklausomai lazeriu ar kitu būdu, ligonių kasos PSDF lėšomis apmoka visą šios paslaugos nustatytą bazinę kainą. Pacientui už operaciją, vaistus bei reikalingas specialias priemones mokėti nereikia“, – pabrėžė I. Kvedarienė.

Mokėti už gydymo paslaugas pacientui tenka, jei jis nėra apdraustas PSD, kreipiasi į sutarties su ligonių kasa nesudariusią įstaigą, nori gauti specialisto konsultaciją be siuntimo, savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras ar pasirenka mokamas paslaugas, įrašytas į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mokamų sveikatos priežiūros paslaugų sąrašą.

Atsakydama į klausimą dėl apdraustųjų galimybės gydytis kitose Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalyse (EEE) ar Šveicarijoje, I. Kvedarienė paaiškino, kad yra du būdai, kaip pacientui gauti planines sveikatos priežiūros paslaugas minėtose Europos šalyse. Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintu Pacientų siuntimo konsultuotis, išsitirti ir (ar) gydytis Europos ekonominei erdvei priklausančiose valstybėse ir Šveicarijoje tvarkos aprašu, apdraustųjų gydymas užsienio šalyje PSDF biudžeto lėšomis gali būti organizuojamas, jei Lietuvoje atitinkamos ar tokios pat veiksmingos gydymo paslaugos dėl šių asmenų sveikatos būklės ir numanomos ligos eigos negali būti jiems suteiktos per mediciniškai pateisinamą laiką. Sprendimą dėl pacientų siuntimo gydytis užsienyje priima Sveikatos apsaugos ministro įsakymu sudaryta Pacientų siuntimo konsultuotis, išsitirti ir (ar) gydytis Europos ekonominei erdvei priklausančiose valstybėse ir Šveicarijoje komisija.

Komisijai ne vėliau kaip prieš dvi savaites iki išvykstant pacientui gydytis į užsienį turi būti pateikti šie dokumentai: konsiliumo išvada, nustatytos formos paciento siuntimas gydytis užsienio šalyje, medicinos dokumentų išrašas (iš gydymo stacionare ligos istorijos arba iš ambulatorinės asmens sveikatos istorijos), užsienio šalies ASPĮ raštas, kuriame nurodyta gydymo kaina ir informacija apie toje valstybėje taikomus mokesčius ir (ar) priemokas, patvirtinantis, kad gydymo, dėl kurio pacientas siunčiamas į šią įstaigą, išlaidos bus apmokamos tos šalies valstybinio (privalomojo) sveikatos draudimo lėšomis, garantuojantis, kad pacientui iš Lietuvos gydymas bus suteiktas S2 dokumento pagrindu. Pacientui pačiam tenka apmokėti pacientų priemokas arba tiesiogiai su paslaugos teikimu nesusijusias išlaidas, pavyzdžiui, transportavimo, viešbučio paslaugas.

Antrasis būdas, apdraustiesiems PSD leidžiantis gauti planines sveikatos priežiūros paslaugas užsienyje, yra sveikatos apsaugos ministro patvirtintu Tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidų kompensavimo tvarkos aprašu numatytas gydymasis užsienyje. Pagal šiuo aprašu nustatytą tvarką apdraustieji turi galimybę gauti EEE šalyse suteiktų ir savo lėšomis apmokėtų sveikatos priežiūros paslaugų išlaidų kompensaciją. Išlaidos kompensuojamos tokia dalimi, kiek už atitinkamas sveikatos priežiūros paslaugas mokama PSDF biudžeto lėšomis Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigoms. Šiuo atveju pacientui tenka apmokėti ne tik transportavimo, bet ir pačias sveikatos priežiūros bei tiesiogiai su sveikatos priežiūra nesusijusias paslaugas. Kitoje valstybėje asmuo gali rinktis ir viešąją, ir privačią tos šalies nacionalinei sveikatos sistemai nepriklausančią įstaigą. I. Kvedarienė atkreipė dėmesį, kad apdraustasis, norėdamas gauti EEE šalyse suteiktų ir savo lėšomis apmokėtų sveikatos priežiūros paslaugų išlaidų kompensaciją, turi kreiptis į teritorinę ligonių kasą per vienus metus nuo paslaugų gavimo dienos ir pateikti nustatytos formos prašymą, medicininių dokumentų išrašus bei finansinius dokumentus.

Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.