BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Pataisos namų nuteistosioms daugiausia klausimų kėlė odontologijos paslaugos

Data

2021 09 27

Įvertinimas
3
14o.png

Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) specialistai jau dešimtą kartą lankėsi Panevėžio pataisos namuose, kur susitiko su šios įstaigos nuteistosiomis, dalyvaujančiomis   Teisinio ir socialinio švietimo programoje, skirtoje į laisvę planuojamoms išleisti nuteistosioms.

Dar viena bausmę bebaigiančių atlikti moterų grupė supažindinta su mūsų šalies sveikatos apsaugos sistema, privalomojo sveikatos draudimo (PSD) svarba ir galimybėmis, sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarka ir kt.

Moterims akcentuota, kad atidžiai  įsiklausyti į tai, kas kalbama apie sveikatos draudimą ir sveikatos priežiūros paslaugų teikimo detales, verta todėl, kad iš kompetentingos institucijos specialistų tiesiogiai išgirsta informacija gali labai greitai praversti ir padėti užbėgti už akių nemalonioms situacijoms, kurios dažnai susiklosto iš gyventojų nežinojimo arba klaidingo žinojimo. Blogiausia, kad tokiose situacijose neretai nukenčiama finansiškai.

Auditorijai kalbėta, kiek maždaug išleidžiama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų Lietuvoje apskritai gyventojų sveikatos priežiūrai apmokėti, kaip jos paskirstomos. Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus (GAS) patarėja Laura Nakrošienė atkreipė dėmesį, kad išėjus į laisvę, visoms nuteistosioms teks pagalvoti apie savo sveikatos draudimą tam, kad šią priežiūrą galėtų gauti nemokamai.

Susitikimo dalyvėms paaiškinta, kuriais atvejais galima gauti PSD valstybės lėšomis, o kuriais įmokas reikia mokėti savarankiškai arba jas atskaito darbdavys. Pateikta informacijos, kaip elgtis situacijose, kai netenkama bedarbio statuso ir asmuo išbraukiamas iš Užimtumo tarnybos klientų sąrašo, į ką atkreipti dėmesį, kad PSD įmokos būtų mokamos laiku ir tinkamai. Akcentuota, kad  PSD yra privalomas visiems Lietuvos gyventojams. Paaiškinta, nuo ko reikia pradėti, norint nemokamai gauti sveikatos priežiūros paslaugas, apmokamas PSDF biudžeto lėšomis.  

L. Nakrošienė ypatingą dėmesį patarė atkreipti į PSD nepertraukiamumą. Ji papasakojo, kad nustojus galioti PSD, kai įmoka už einamąjį mėnesį nesumokama, kiekvienam asmeniui papildomai suteikiamas vienas mėnuo, per kurį leidžiama nemokamai gydytis, gauti kitas sveikatos priežiūros paslaugas su sąlyga, kad per tą papildomą mėnesį asmuo vėl pasirūpins savo PSD – įsidarbins, pradės individualią veiklą ir ims savarankiškai mokėti sveikatos draudimo įmokas ar pan.  

GAS patarėja minėjo atvejus, kuriais gali būti padaroma žala PSDF biudžetui ir ją gali tekti atlyginti. Moterims užsiminta, kaip elgtis, kad tokių problemų būtų išvengta. Taip pat pateikta informacijos, kaip per E. sveikatos portalą ir naudojantis elektronine bankininkyste, galima pasitikrinti šeimos gydytojų ar gydytojų specialistų išrašytus siuntimus, sužinoti kitų svarbių dalykų apie savo sveikatą, kaip internete pasitikrinti draustumą, sužinoti daugiau ligonių kasų teikiamos informacijos. Kalbėta, kokias galimybes viešint kitose Europos Sąjungos šalyse suteikia Europos sveikatos draudimo kortelės turėjimas, kad galima šią kortelę gauti paštu arba ją pakeičiantį sertifikatą pačiam atsisiųsti į savo mobilųjį įrenginį.  

Prakalbus apie odontologijos paslaugas, auditorijos klausytojos užvedė diskusiją apie gydymo įstaigų pasirinkimą ir dantų gydymo kainas. Moterys pastebėjo, kad Pataisos namuose teikiama tik minimali odontologinė pagalba, o kai prireikia rimtesnės, jos vežamos į miesto odontologijos polikliniką, kur už dantų gydymą ir plombavimą sumoka po kelias dešimtis eurų – panašiai tiek pat, kiek kiti moka privačiose odontologijos klinikose. Dėl to, anot jų, susidaro įspūdis, kad prašoma mokėti ne tik už medžiagas, bet ir už odontologų darbą.  

Nuteistosioms atsakyta į su odontologija susijusius bei kitus klausimus.

Panevėžio pataisos namai – moterų įkalinimo įstaiga, kurioje bausmę atlieka nuteistosios iš visos Lietuvos. Užsiėmimuose dalyvauja moterys, kurioms iki bausmės pabaigos likę 3 mėn. arba likę 1–1,5 mėn. iki galimybės taikyti LR bausmių vykdymo kodekso 157 straipsnį ( Lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigos).

Panevėžio teritorinė ligonių kasa

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba (8 5) 232 2222.