BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Pasaulinė širdies diena paminėta kartu su Visuomenės sveikatos biuru

Data

2022 09 30

Įvertinimas
3
DSC_5328 – kopija – redaguota.png

Panevėžio Laisvės aikštėje tradiciškai paminėta Pasaulinė širdies diena. Ta proga Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo renginį „Dėmesys širdžiai“, kuriame pakvietė dalyvauti ir partnerius. Šventės dalyviams Panevėžio teritorinė ligonių kasa (TLK) surengė viktoriną, kurioje buvo įvairių klausimų apie širdies sveikatą, prevenciją, statistinės informacijos, paremtos Pasaulio sveikatos organizacijos ir Higienos instituto duomenimis. Taip pat dalytos atmintinės apie prevencines programas, apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, kiti ligonių kasų leidiniai. 

„Ligonių kasų tikslas – ne užduoti gyventojams kuo sunkesnių, painesnių klausimų, bet paskatinti juos gilintis į atsakymų variantus, diskutuoti ir sužinoti svarbių dalykų, kokių garantijų apsidraudusiesiems privalomuoju sveikatos draudimu galima gauti gydymo įstaigose nemokamai. Taip pat paaiškinti, kur reikia kreiptis, kaip rūpintis savo širdimi ir kitais sveikatos reikalais“, – teigia renginyje dalyvavusi Panevėžio TLK Administravimo skyriaus vedėja Asta Levickienė.

Viktorinos dalyviai, kurių buvo apie pusantro šimto, sakė, kad klausimai ir įdomūs, ir sunkūs, tačiau didžioji dauguma į juos atsakė teisingai. Kuriems nepavyko iš pirmo karto, turėjo galimybę traukti kitą klausimą ir bandyti atsakyti į jį. Juolab kad už teisingus atsakymus dalyviai gavo prizų.

Labiausiai šiųmetės viktorinos dalyviai suko galvas bandydami įspėti, kiek padidėja insulto rizika ir išeminės širdies ligos pavojus dirbant ilgiau nei 35–40 val. per savaitę, kas gali išrašyti siuntimą iš PSDF apmokamiems kompiuterinės, magnetinio rezonanso tomografijos ir kt. brangiesiems tyrimams, hemodializei ir kt. procedūroms atlikti, kiek vožtuvų turi širdis, ką daro šeimos gydytojas, jei nustato, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra didelė, kiek maždaug pacientų Lietuvoje vartoja kompensuojamuosius vaistus širdies ligoms gydyti, kaip pasikeitė prevencinėms programoms iš PSDF skirtos lėšos nuo 2009 iki 2022 metų ir kt.

Išgirdę, kad persidirbant insulto rizika padidėja apie 35 proc., išeminės širdies ligų rizika – 17 proc., kai kurie prisipažino galvoję apie didesnius skaičius. Dalis tvirtino nežinoję, kad siuntimus brangiesiems tyrimams gali išrašyti tik gydytojas specialistas (ne šeimos gydytojas), o dauguma spėjusiųjų, kiek vožtuvų turi širdis, rinkosi skaičių 2, bet ne 4.

Atsakydami į klausimą, ką daro šeimos gydytojas, jei nustato, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra didelė, visi dalyviai pirmiausia manė, kad pacientas iškart guldomas į ligoninę arba jį šeimos gydytojas gydo pats ir tik geriau pagalvoję atsakė, kad pacientas siunčiamas į specializuotus centrus išsamiau ištirti. Didelę nuostabą panevėžiečiams kėlė žinia, kad prevencinėms programoms iš PSDF skirtos lėšos nuo 2009 iki 2022 metų padidėjusios 3,6 karto ir kad net 700 tūkst. pacientų Lietuvoje vartoja kompensuojamuosius vaistus širdies ligoms gydyti.

Pasaulinės širdies dienos renginyje sveikinimo žodį tarė Panevėžio miesto savivaldybės atstovai, VSB direktorė Vijolė Miškinienė. Vyko linijiniai šokiai su Panevėžio miesto trečiojo amžiaus universiteto linijinių šokių kolektyvu, programa vaikams su animatoriais, širdelių piešimu ant veidukų ir rankų, muilo burbulais bei kitais žaidimais. Veikė sveikatos edukacijų salelė, linksmą kardiomankštą vedė sporto ir sveikatingumo klubo trenerė, vyko ėjimas aplink aikštę su šūkiu „Tegu širdis susijungia su sveikomis ir sergančiomis širdimis“.

Viso renginio metu vyko ir kitos įvairios organizatorių jų partnerių sveikatinimo veiklos: sveikatos rodiklių (arterinio kraujo spaudimo, kūno kompozicijos, deguonies kiekio kraujyje, kraujagyslių būklės) matavimai, specialistų konsultacijos, pristatyti 3D stendiniai maketai ir kt.

Panevėžio TLK Pasaulinei širdies dienai skirtame renginyje dalyvavo jau penktą kartą.

(Panevėžio TLK nuotr.)

Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.