BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ligų prevencijos programos pristatytos Trakų rajono įstaigų darbuotojams

Data

2021 10 08

Įvertinimas
1
3f.png

Pasitelkdamos įvairias informacijos sklaidos priemones, šiemet ligonių kasos aktyviai primena, kad pandemijos laikotarpiu kaip niekada svarbu prevenciškai rūpintis savo sveikata – kitos sunkios ligos tebėra ir gali turėti lemtingos įtakos, jeigu laiku nebus nustatyta jų rizika ar ankstyva diagnozė. Apie svarbą tikrintis pagal valstybės lėšomis apmokamas ligų prevencijos programas kalbėta Trakų rajono savivaldybės įstaigoms.  

Vilniaus teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus patarėja, laikinai vykdanti Kontrolės skyriaus vedėjo funkcijas, Aimė Dumšienė nuotoliniame renginyje beveik septyniasdešimčiai Trakų r. savivaldybės ir kitų įstaigų darbuotojų pristatė penkias ligų prevencijos programas, pagal kurias visi tam tikro amžiaus apdraustieji gali ir turi reguliariai tikrintis dėl gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir tiesiosios žarnos vėžio bei dėl širdies ir kraujagyslių ligų.

Šiomis ligomis, kurių pirminiai simptomai gali būti nejuntami arba nežymūs, o padariniai sunkūs, dažniausiai susergama esant tam tikro amžiaus, todėl jo sulaukus itin svarbu pasitikrinti nelaukiant, kol liga duos ženklą. Juolab kad prevencinė patikra dėl minėtų ligų apdraustiesiems apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis, o paprastos patikros metu nustačius riziką susirgti ar ligos užuomazgas pacientams kur kas lengviau padėti, galima išsaugoti gyvybę.

A. Dumšienė pabrėžė, kad nuo tam tikro amžiaus tikrintis būtina reguliariai – jei per patikrą ligos ar jos rizikos nenustatoma, tyrimai kartojami po nustatyto laiko. Dėl gimdos kaklelio vėžio kartą per 3 metus turi tikrintis moterys nuo 25 iki 59 m. (imtinai), dėl krūties vėžio – kartą per 2 metus moterys nuo 50 iki 69 m. (imtinai), dėl storosios žarnos vėžio – kartą per 2 metus vyrai ir moterys nuo 50 iki 74 m. (imtinai), dėl prostatos vėžio – kas 2 ar 5 m. (atsižvelgiant į tyrimo rezultatus ir paciento amžių) vyrai nuo 50 iki 69 m. (imtinai) ir vyrai nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo šia liga, dėl širdies ir kraujagyslių ligų – kartą per 1 metus vyrai nuo 40 iki 54 m. (imtinai) ir moterys nuo 50 iki 64 m. (imtinai).

Norėdami pasitikrinti pagal prevencines programas minėto rizikos amžiaus apdraustieji turi kreiptis į savo šeimos gydytoją gydymo įstaigoje, kurioje jie yra prisirašę. Beveik visus reikiamus pirminius  tyrimus atlieka šeimos gydytojas, o prireikus siunčia į gydytojo specialisto konsultaciją ar atlikti detalesnių tyrimų. Už ligų prevencijos programų paslaugas, įskaitant tyrimus, programų dalyviams mokėti nereikia, tik svarbu kreiptis į gydymo įstaigą, dėl šių paslaugų sudariusią sutartį su ligonių kasa.

Vilniaus TLK atstovė atkreipė dėmesį, kad įprastai gydymo įstaigos prie jų prisirašiusius rizikos amžiaus pacientus vizito pas šeimos gydytoją metu, elektroniniu paštu, SMS žinutėmis ar kitais būdais informuoja apie galimybę prevenciškai pasitikrinti. Tokiais atvejais reikėtų nedelsiant tai padaryti. Negavus tokios informacijos reikia patiems paklausti savo šeimos gydytojo, ar jau laikas pasitikrinti pagal kurią nors iš ligų prevencijos programų.

A. Dumšienė taip pat pabrėžė, kad apdraustieji, nepriklausiantys rizikos amžiaus grupėms, pajutę kokių nors simptomų, pagalbos į savo šeimos gydytoją turi kreiptis iškart – nelaukdami programų dalyvių amžiaus. Šeimos gydytojas atliks visus reikiamus tiriamuosius ir gydomuosius veiksmus, prireikus skirs profilaktiką ar gydymą, apmokamą Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.  

Vilniaus TLK džiaugiasi renginyje dalyvavus daug Trakų r. savivaldybės įstaigų darbuotojų ir tikisi, kad gauta informacija jie pasinaudos patys ir paskatins prevenciškai pasitikrinti kitus. Šiemet Vilniaus TLK informaciją apie ligų prevencijos programas viešino spaudoje ir televizijoje, susitikimuose su gyventojais, taip pat pasitelkdama Vilniaus ir Alytaus viešojo transporto priemones, lauko stendus Elektrėnuose, Trakuose, Švenčionyse bei Ukmergėje.

Pranešimas pateikiamas ligonių kasų interneto svetainės www.ligoniukasa.lrv.lt skiltyje „Renginiai ir pranešimai“ –> „Teritorinės ligonių kasos“ –> „Vilniaus teritorinė ligonių kasa“ : „Ligų prevencijos programos: tikrinkitės, kol jaučiatės gerai“, išsami informacija apie ligų prevencijos programas – skiltyje „Ligų prevencijos programos“.

Vilniaus teritorinės ligonių kasos informacija

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.