BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ligų prevencijos programos pristatytos Puodžių kaimo bendruomenei

Data

2021 08 10

Įvertinimas
3
2.jpg

Vilniaus teritorinė ligonių (TLK) kasa tęsia šių metų informacinę kampaniją, kuria žmonės skatinami laiku tikrintis pagal ligų prevencijos programas. Viena iš kampanijos sudedamųjų dalių – prevencinių programų pristatymas įstaigos veiklos zonos gyventojams. Šįsyk šia tema kalbėta susitikus su Varėnos rajono Puodžių kaimo bendruomene.  

Vilniaus TLK Administravimo skyriaus patarėja Irena Jarmalienė Puodžių kaimo bendruomenės namuose susirinkusiems gyventojams pristatė penkias ligų prevencijos programas, pagal kurias privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti gyventojai gali nemokamai tikrintis dėl gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir tiesiosios žarnos vėžio bei dėl širdies ir kraujagyslių ligų.

Pasak I. Jarmalienės, šios ligos gali turėti rimtų padarinių, tačiau tiek kraujotakos sistemos ligas ar jų tikimybę, tiek vėžį nustačius laiku – ankstyvos stadijos, aptikus užuomazgas, galima imtis efektyvių prevencinių veiksmų, palengvinti ligos eigą, taikyti žmogui lengvesnį gydymą, netgi visiškai išgydyti. Būtent rizikoms ir ligos užuomazgoms nustatyti įgyvendinamos ligų prevencijos programos, pagal kurias reguliariai (kas kelerius metus) turėtų tikrintis visi apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu, būdami tokio amžiaus, kai yra didžiausia rizika susirgti minėtomis  ligomis, t. y.:

  • dėl gimdos kaklelio vėžio – moterys nuo 25 iki 59 m. (imtinai) kartą per 3 metus;
  • dėl krūties vėžio – moterys nuo 50 iki 69 m. (imtinai)  kartą per 2 metus;
  • dėl storosios žarnos vėžio – vyrai ir moterys nuo 50 iki 74 m. (imtinai) kartą per 2 metus;
  • dėl prostatos vėžio – vyrai nuo 50 iki 69 m. (imtinai) ir vyrai nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo šia liga, kas 2 ar 5 metus (atsižvelgiant į tyrimo rezultatus ir paciento amžių);
  • dėl širdies ir kraujagyslių ligų – vyrai nuo 40 iki 54 m. (imtinai) ir moterys nuo 50 iki 64 m. (imtinai) kartą per 1 metus.

Vilniaus TLK atstovė paaiškino, kad šio amžiaus apdraustieji, norėdami nemokamai pasitikrinti pagal prevencines programas, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją gydymo įstaigoje, kurioje jie yra prisirašę. Šeimos gydytojas atlieka visus reikiamus tyrimus, prireikus gali siųsti į gydytojo specialisto konsultaciją ar atlikti detalesnių tyrimų, kuriuos su siuntimu nemokamai galima gauti bet kurioje gydymo įstaigoje, dėl reikiamų paslaugų sudariusioje sutartį su teritorine ligonių kasa.

Įprastai gydymo įstaigos rizikos amžiaus pacientus, kurie prie jų prisirašę, elektroniniu paštu ar kitais būdais informuoja apie galimybę prevenciškai pasitikrinti pagal programas. Tačiau būtina ir patiems prisiimti atsakomybę už savo sveikatą ir, negavus tokio pranešimo ar jo nepastebėjus, atėjus laikui kreiptis į šeimos gydytoją dėl dalyvavimo priskirtoje programoje.

„Pasitikrinus, kol dar jaučiamasi gerai, galbūt neteks išgyventi dienos, kai susergama kuria nors iš minėtų ligų arba kai ją nustačius per vėlai gydymas tampa sudėtingas. Esate aktyvi bendruomenė, todėl patys kreipkitės į savo šeimos gydytoją dėl dalyvavimo programose, skatinkite pasitikrinti ir artimuosius bei kitus bendruomenės narius. Tai puiki rūpinimosi brangiais žmonėmis išraiška“, – baigdama pranešimą sakė I. Jarmalienė.

Pranešimas pateikiamas ligonių kasų interneto svetainės www.ligoniukasa.lrv.lt skiltyje „Renginiai ir pranešimai“: „Ligų prevencijos programos: tikrinkitės, kol jaučiatės gerai“, išsami informacija apie ligų prevencijos programas – skiltyje „Ligų prevencijos programos“.

Vilniaus teritorinės ligonių kasos informacija

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba (8 5) 232 2222.