BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ligonių kasų atstovė skaitė pranešimą slaugytojams diabetologams skirtame seminare

Data

2021 07 30

Įvertinimas
2
konferencija.jpg

Šiandien Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Jovita Atkočaitienė dalyvavo Plungėje vykstančiame slaugytojams diabetologams skirtame seminare „Slaugytojas diabetologas – sergančiųjų diabetu mokytojas“. Šiame seminare Ligonių kasų atstovė perskaitė pranešimą apie sergančiųjų diabetu slaugos paslaugų teikimui bei mokymo programai keliamus reikalavimus ir kitas aktualijas.   

Pranešėja mokymų dalyviams priminė, kad sergantiesiems cukriniu diabetu slaugos paslaugos teikiamos ambulatorinėse ir  stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose įstaigos licenciją verstis asmens sveikatos priežiūros veikla ir teikti licencijoje nurodytas sergančiųjų cukriniu diabetu slaugos paslaugas.

Sergantiesiems cukriniu diabetu slaugos paslaugas teikia slaugytojas diabetologas, turintis galiojančią bendrosios ar specialiosios slaugos praktikos licenciją, baigęs ne trumpesnę kaip 160 valandų slaugytojo diabetologo darbo principų neformalaus švietimo programą ir įgijęs tai patvirtinantį pažymėjimą.

Sergančiųjų cukriniu diabetu mokymo programa, pasak J. Atkočaitienės, turi būti informatyvi, paprasta ir suprantama pacientui. Pirminės konsultacinės pagalbos metu aptariamos šios temos: cukrinio diabeto patologinė fiziologija, sergančiųjų cukriniu diabetu mitybos ypatumai,  pagrindiniai cukrinio diabeto gydymo principai (insulinas, jo sušvirkštimo būdai, geriamieji vaistai nuo diabeto), ūmios cukrinio diabeto būklės (hipoglikemija, hiperglikemija, ketonurija), savikontrolė, vėlyvosios cukrinio diabeto komplikacijos, kojų priežiūra, sveika gyvensena (fizinis aktyvumas, sveikatai žalingi veiksniai ir kita).

Tęstinės konsultacinės pagalbos metu papildomai aptariamos šios temos: psichosocialinė adaptacija ir cukrinis diabetas, nėštumo planavimas.

Paslauga laikoma baigta, kai pacientas savarankiškai geba nustatyti gliukozės kiekį kraujyje, taisyklingai susileisti insuliną, atpažinti hipoglikemiją, hiperglikemiją, ketonuriją ir imtis reikiamų priemonių joms pašalinti, atpažinti ir mokėti apskaičiuoti angliavandenių kiekį maiste, prižiūrėti kojas.

Pranešėja mokymų dalyviams priminė, kad siuntimą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų apmokamoms slaugytojo diabetologo paslaugoms gauti išduoda šeimos gydytojas.

Gydytojas endokrinologas gali siųsti pirminės slaugytojo diabetologo konsultacinės pagalbos ir diabetinės pėdos priežiūros paslaugoms gauti. Siuntimas galioja vienus metus nuo pirmos slaugytojo diabetologo suteiktos paslaugos. Gydytojas endokrinologas, išdavęs pacientui siuntimą slaugytojo diabetologo paslaugoms, apie tai informuoja šeimos gydytoją (forma Nr. 027/a).

Pasak J. Atkočaitienės,  2019 metais Šiaulių TLK veiklos zonoje asmens sveikatos priežiūros įstaigose sergantiesiems cukriniu diabetu suteikta pirminė slaugytojo diabetologo konsultacinė pagalba sudarė 25 procentus atvejų skaičiaus, tęstinė slaugytojo diabetologo konsultacinė pagalba – 13 procentų, gydomasis pedikiūras – beveik 46 procentus ir diabetinės pėdos priežiūra – beveik 14 procentų. Iš viso per 2019 metus sergantiesiems cukriniu diabetu buvo suteikta 10 331 paslauga.

Dažniausiai teikiamą paslaugą – gydomąjį pedikiūrą, esant indikacijų, su gydytojo siuntimu ligonių kasos apmoka ne dažniau negu 4 kartus per metus. Į slaugytoją, kuris atlieka gydomąjį pedikiūrą, sergantiesiems cukriniu diabetu patariama kreiptis, jeigu pėdos srityje atsiranda žaizdelių ir kitų pažeidimų, vargina sausa, pleiskanojanti, ragėti linkusi ir paraudusi pėdų oda; atsiranda nuospaudos, įaugę nagai. Esant diabetinei pėdai, su gydytojo siuntimu ligonių kasos apmoka ne daugiau kaip už 24 diabetinės pėdos priežiūros paslaugas per metus. Diabetinės pėdos simptomai – skausmo jutimo sutrikimas kojose, sutrikusi kraujotaka ir nepakankamas pėdų aprūpinimas krauju, sulėtėjęs žaizdų gijimas, odos pažeidimai, nuospaudos, sukietėjęs epidermis, pūliniai, uždegimai, deformuoti pėdos kaulai.

Mokymų dalyviams J. Atkočaitienė  paaiškino pagrindines kompensuojamųjų vaistų, medicinos pagalbos ir ortopedijos techninių priemonių skyrimo bei išrašymo sergantiesiems cukriniu diabetu aktualijas. Pabrėžė, kad teisę juos išrašyti turi tik sveikatos priežiūros specialistai, dirbantys sveikatos priežiūros įstaigose, sudariusiose sutartį su teritorine ligonių kasa. Šiaulių TLK atstovė priminė, kad esant cukriniam diabetui tęsti gydymą kompensuojamaisiais vaistiniais preparatais gali išplėstinės praktikos slaugytojas, o nustatęs, kad būklė pakito ar reikia koreguoti gydymą, − siųsti pacientą pas šeimos gydytoją konsultuotis.

J. Atkočaitienė kalbėdama apie kompensuojamųjų vaistų A sąrašą, paaiškino, kad pagal receptą vienu kartu galima įsigyti vaistų iki 6 mėnesių gydymo kursui. Medicinos pagalbos priemonės (MPP) iš C sąrašo diabetu sergantiems asmenims kompensuojamos 100 proc. MPP, kurios gali būti išrašomos pakartotinai, pirmą kartą išrašomos ne ilgesniam nei vieno mėnesio laikotarpiui. Jei priemonė tinkama, pakartotinai ji gali būti išrašoma 6 mėnesiams. Tam tikrų kompensuojamųjų MPP iš C sąrašo gydytojo skyrimu gali išrašyti bendrosios praktikos ir bendruomenės slaugytojai ar slaugytojai diabetologai.

Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.