BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ligonių kasos: antibiotikai – tik atlikus tyrimą ir nustačius ligos sukėlėją

Data

2022 11 18

Įvertinimas
1
pexels-pixabay-161688.jpg

Minėdamos Pasaulio supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitę, ligonių kasos primena, kad atsparumas antimikrobinėms medžiagoms atsiranda tada, kai bakterijos pasikeičia ir nebereaguoja į vaistus. Todėl tampa sunkiau gydyti jų sukeltas įprastas infekcijas, daugėja sunkių ligų, didėja infekcijų plitimo ir mirties rizika.

Nors medikų bendruomenei gerai žinoma, kad antibiotikais gydomi tik bakteriniai susirgimai, o virusų šie vaistai neveikia, deja, vis dar nepavyksta išvengti perteklinio antibiotikų vartojimo. Tai didina mikrobų atsparumą ir kelia grėsmę visuomenei, kad ateityje šie vaistai taps nebeveiksmingi. 

Šiaulių teritorinėje ligonių kasoje (TLK) veikiantis Vaistų komitetas, siekdamas skatinti racionalų antibiotikų vartojimą, savo veiklos zonoje vykdo kompensuojamųjų antibakterinių vaistų skyrimo vaikams stebėseną. Ypač atidžiai stebimos tos asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ), kuriose antibiotikų vaikams išrašoma daugiausia. Informacijos apie racionalų antibiotikų vartojimą sklaida jau padėjo pasiekti gerų rezultatų – pastaruoju metu kelis kartus sumažėjo antibiotikų paskyrimų vaikams iki vienerių metų. 

Šiaulių TLK Vaistų komitetas atlieka stebėseną, kiek Šiaulių ir Telšių apskričių ASPĮ 2–7 metų vaikams išrašoma receptų antibiotikams ir kiek atliekama greitųjų streptokoko antigeno nustatymo testų. Atkreiptas dėmesys, kad kai kuriose įstaigose išrašyta šimtai receptų, o testas, padedantis tiksliai nustatyti bakterinės kilmės infekcijos sukėlėją – streptokoką, atliktas vos keliems vaikams. Konstatuota, kad pastarasis testas vis dar atliekamas per retai, nors šis tyrimas, kaip skatinamoji priemonė, kompensuojamas ligonių kasų. 

Šiaulių TLK Vaistų komitetas nustatė, kad po antibiotikų, ypač plataus spektro, paskyrimo vaikams pirmaisiais jų gyvenimo metais, didėja infekcijos pasikartojimo rizika. Plataus spektro antibiotikais gydyti vaikai vėlesniais savo gyvenimo metais būna mažiau atsparesni infekcinėms ligoms ir dažniau patenka į ligonines.

Šiaulių TLK Kontrolės skyriaus vedėja, Vaistų komiteto narė Dalia Ozolienė ragina kuo racionaliau skirti ir vartoti antibakterinius vaistus. „Antibiotikai turi būti vartojami labai tikslingai ir tik tada, kada reikia. O jeigu įmanoma – geriau apsieiti be antibiotikų ir tausoti organizmą. Jeigu gydytojas skiria antibiotiką, turi būti tikras, kad būtent šio vaisto reikia. Siauro spektro antibiotikai – saugesni“, – pabrėžia specialistė. 

Šiaulių TLK Kontrolės skyriaus vedėja, Vaistų komiteto narė Dalia Ozolienė ragina antibakterinius vaistus vartoti labai tikslingai. 

Ar reikalingi antibiotikai ir kokie, padeda nustatyti C reaktyvaus baltymo (CRB) tyrimas, greitasis streptokoko antigeno nustatymo testas ir mikrobiologinis tyrimas (pasėlio paėmimas). Todėl medikai turėtų skirti vaistus tik atlikę tyrimus ir nustatę ligos sukėlėją.

(Pexels nuotr.)

Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.