BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Karjeros dieną – pažintis su sveikatos draudimu ir ligonių kasos specialistais

Data

2022 02 15

Įvertinimas
2
dfgt.png

Jau ne pirmus metus Panevėžio „Minties“ gimnazijos vyriausių klasių mokiniai susitinka su Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) atstovais, kurie pasidalija jauniems žmonėms aktualia informacija apie privalomąjį sveikatos draudimą (PSD), papasakoja, kodėl jis reikalingas, kaip veikia šio draudimo sistema, kokių garantijų ji suteikia apsidraudusiesiems.

Šių metų abiturientai, tokiam susitikimui nuotoliniu būdu pasirinkę karjeros dieną, panoro išgirsti ne tik apie PSD, bet ir pasiklausyti ligonių kasos darbuotojų pasakojimų apie įgytas profesijas, jų pritaikymą ligonių kasoje, atskirų specialistų darbo pobūdį, įstaigos struktūrą ir pan.

Pirmiausia trijų klasių gimnazistams trumpai pristatytas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas, jo pajamos ir išlaidos. Išdėstyta, kaip veikia Lietuvos PSD sistema, kokie yra jos pagrindiniai principai, kas ir kaip apmoka gyventojų sveikatos priežiūros paslaugas, kokią veiklą vykdo ligonių kasos ir pan. Taip pat pateikta informacijos apie Panevėžio TLK skyrius, jų veiklą, įstaigos apimamą veiklos teritoriją, kiek ir kokių specialistų dirba.

Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėja Laura Nakrošienė akcentavo, kad PSD yra sveikatos priežiūros finansavimo pagrindas. Pažymėjo, kad gyventojams, deklaravusiems Lietuvoje gyvenamąją vietą, nėra galimybės, net jei norėtųsi, pabūti nedraustais, kol yra sveiki, ir apsidrausti vėliau. PSD, pasak L. Nakrošienės, reikia turėti net ir nedirbant, nesimokant. Jis gali būti mokamas savarankiškai.  Iš dirbančių asmenų PSD nuskaitomas iš atlyginimo, o už dalį gyventojų moka valstybė. Patarėja papasakojo apie valstybės lėšomis draudžiamų asmenų grupes, PSD nepertraukiamumo svarbą ir įmokas, mokinių ir studentų PSD detales, kaip galima pačiam elektroniniu būdu užsisakyti ESDK ar susiformuoti bei atsisiųsti ją pakeičiantį sertifikatą ir kt.

Apie skyrių ir savo darbo specifiką, asmenines profesines patirtis gimnazistams kalbėjo Administravimo skyriaus vedėja Asta Levickienė, to skyriaus vyriausioji specialistė teisininkė Donata Bugienė, Kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Jūratė Gešventienė, Informatikos ir statistikos skyriaus patarėjas Žydrūnas Jankevičius.  

A.    Levickienė pasidalijo prisiminimais, kaip beveik prieš 25 m. atėjo dirbti į atkurtą TLK, buvo viena iš 5 pirmųjų šios įstaigos darbuotojų. Papasakojo, kad iš pradžių jos darbas buvo suvesti prirašytų prie gydymo įstaigų pacientų duomenis į informacinę sistemą. Paskui, gilindama vadybos žinias, mokydamasi viešojo administravimo ir kaupdama įvairią kitokią patirtį ėmė vadovauti ir iki šiol vadovauja plačiausią veiklą vykdančiam Administravimo skyriui.

D.    Bugienė prisiminė savo profesinį kelią, buvusį iki atėjimo į TLK, 8 metų patirtį gyvenant ir dirbant užsienyje, apsisprendimą grįžti į Lietuvą ir vėl atnaujinti teisės studijose įgytas žinias, nugulusias giliausiuose atminties kloduose. Teisininkė pripažino, kad tai padaryti nebuvo lengva, ypač žinant, kaip dažnai keičiasi teisėkūros dokumentai. Tačiau savo apsisprendimo grįžti dirbti pagal įgytą specialybę nesigaili. Trečius metus Panevėžio TLK dirbanti specialistė pristatė, kuo užsiima ligonių kasų teisininkai ir pakvietė baigsiančiuosius teisės mokslus nebijoti bandyti dirbti šioje srityje.

J. Gešventienė kalbėjo apie savo 30 m. patirtį medicinos įstaigoje, pasiryžimą papildomai studijuoti visuomenės sveikatos mokslus ir pereiti dirbti į gydymo įstaigas kontroliuojančias institucijas – pirma į „Sodrą“, vėliau – į ligonių kasą. Kontrolės skyriaus veiklą TLK specialistė pristatė kaip nemonotonišką, nuolat atnaujinamų teisinių, medicininių ir psichologinių žinių reikalaujantį darbą, prie kurio kvietė ateityje prisijungti pirmiausia tuos, kuriems medicininė praktika pasirodys ne tokia patraukli, kokios tikėjosi.  

Ž. Jankevičius ragino abiturientus nesibaiminti keisti profesiją, jei paaiškėtų, kad įgytoji nėra visiškai tai, ko tikėtasi. Jis papasakojo apie savo kelią nuo statybininko profesijos iki informatikos magistro studijų. Baigęs jas ir pirmuosius žingsnius kaip informatikas žengęs kitoje įstaigoje, informacinių technologijų specialistas paaiškino, už ką dabar yra atsakingas ligonių kasoje. Nors dauguma darbų šiuo laikotarpiu vyksta nuotoliu, atsakomybės, anot patarėjo, tikrai nesumažėjo. Reikia prižiūrėti įstaigos serverius, kompiuterizuotas darbo vietas, konsultuoti gydymo įstaigas informacinių technologijų naudojimo klausimais, atlikti daug kitų svarbių užduočių.

Baigiantis susitikimui, gimnazistams organizuota virtualioji viktorina apie sveikatos draudimą ir jo teikiamas garantijas Lietuvoje. Teisingiausiai atsakę į klausimus, 6 abiturientai ir mokyklos karjeros specialistė Rūta Dargužytė tapo viktorinos laimėtojais. Jie sulauks Panevėžio TLK prizų. 

Panevėžio teritorinė ligonių kasa

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.