BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Europos dienoje – konsultacijos apie ligonių kasų paslaugas

Data

2022 05 09

Įvertinimas
4
europos diena 6.jpg

Savaitgalį ir pirmadienį Vilniuje vykusioje Europos dienos šventėje ligonių kasų paviljoną aplankę gyventojai galėjo sužinoti apie Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK), ligų prevencijos programas ir kitas privalomojo sveikatos draudimo garantijas. Paviljono lankytojai noriai tikrinosi žinias viktorinose, nagrinėjo rezultatus.

Pasibaigus pandemijai žmonės vėl sukruto keliauti, todėl ligonių kasos atgimusioje Europos dienos šventėje, kurioje buvo minima Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą 18 metų sukaktis, daug dėmesio skyrė ESDK, užtikrinančiai, kad apdraustieji viešėdami Europos Sąjungos šalyse, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje ir Jungtinėje Karalystėje prireikus gautų būtinąją medicinos pagalbą, visiškai ar iš dalies apmokamą valstybės lėšomis.

ESDK turintiems gyventojams buvo priminta, o jos neturintiesiems papasakota, kad kelionėje ūmiai susirgę, gavę traumą ar paūmėjus lėtinei ligai kortelės turėtojai gali kreiptis į lankomos šalies valstybinei sveikatos sistemai priklausančias gydymo įstaigas. Pateikus ESDK suteikiama būtinoji medicinos pagalba, kad žmogui nereikėtų namo grįžti anksčiau nei buvo suplanavęs. Neturintys ESDK šventės dalyviai net ir šeštadienį, kai dirba Vilniaus teritorinė ligonių kasa, paskatinti iškart nueiti ir per kelias minutes įsigyti šią nemokamai apdraustiesiems išduodamą kortelę.

ESDK galima užsisakyti ir gauti ne tik atvykus į ligonių kasą. Kortelė lengvai užsisakoma ir internetu, o Lietuvoje ją galima gauti registruotu paštu. Internetu taip pat galima susiformuoti ir į mobilųjį telefoną parsisiųsti sertifikatą, laikinai pakeičiantį ESDK, pavyzdžiui, į kelionę pamiršus pasiimti kortelę. Šiuo metu jau yra išduota beveik 600 tūkst. kortelių.

Viktorina apie ESDK parodė, kad kortelės garantijas žmonės išmano gana gerai. Tačiau dalyviai neretai klydo nežinodami, kad ESDK turėtojai gali gauti kompensuojamąją medicinos pagalbą ne tik kelionėje patyrę traumą ar ūmiai susirgę, bet ir paūmėjus lėtinei ligai. Dalis žmonių nežinojo, kad turima ESDK negalima naudotis nutrūkus draudimui, net jei kortelės galiojimas nesibaigęs.  

Kita šventėje aktyviai pristatoma aktualija – 5 ligų prevencijos programos. Per pandemiją žmonės mažiau dėmesio skyrė prevencinei patikrai, tačiau dabar jos atidėti nereikėtų, net jei jaučiamasi gerai. Pagal šias valstybės lėšomis apmokamas programas kas kelerius metus prevenciškai pasitikrinti turi moterys nuo 25 iki 59 m. (imtinai) – dėl gimdos kaklelio vėžio, moterys nuo 50 iki 69 m. (imtinai) – dėl krūties vėžio, vyrai nuo 50 iki 69 m. (imtinai) ir nuo 45 m. (jei jų tėvai ar broliai sirgo prostatos vėžiu) – dėl prostatos vėžio, vyrai ir moterys nuo 50 iki 74 m. (imtinai) – dėl storosios žarnos vėžio, vyrai nuo 40 iki 54 m. (imtinai) ir moterys nuo 50 iki 64 m. (imtinai) – dėl širdies ir kraujagyslių ligų.

(Ligonių kasų nuotr.)

Esminių žinių apie ligų prevencijos programas turėjo nemaža dalis paviljono lankytojų. Visgi dauguma pirmą kartą išgirdo, kad amžių, kada padidėja rizika susirgti minėtomis ligomis ir tampa būtina tikrintis, atsižvelgdamos į mokslinius duomenis, nustato Europos Komisija ir Pasaulinė sveikatos organizacija.

Šia tema kalbinti žmonės taip pat vardijo priežastis, dėl kurių, net žinodami apie ligų prevencijos programas, nesitikrina: dažniausia iš jų – gera savijauta. Skatindamos vien tuo nepasikliauti, ligonių kasos primena, kad minėtos ligos atsiranda anksčiau nei pajuntami simptomai, o prevencija skirta tam, kad jos būtų nustatytos laiku ir išvengtume sunkaus gydymo bei lemtingų padarinių.

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.