BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Kompensuojamieji vaistai ir medicinos priemonės

1.    PSD juo apsidraudusiems gyventojams garantuoja kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones (MPP). Lietuvoje iš PSDF biudžeto kompensuojamos ne visų vaistų ir MPP įsigijimo išlaidos – tik tų, kurie įrašyti į sveikatos apsaugos ministro tvirtinamus sąrašus: A, B arba C:

-    A sąrašas – vaistai įvairioms ligoms gydyti (pvz., onkologinei ligai, tuberkuliozei, cukriniam diabetui, epilepsijai, astmai, šizofrenijai, išsėtinei sklerozei, kraujo krešėjimo sutrikimams). Jie gali būti skiriami visiems apdraustiesiems, sergantiems šiame sąraše nurodytomis ligomis. Visų į šį sąrašą įrašytų vaistų bazinės kainos kompensuojamos 100 proc.
-    B sąrašas – vaistai, skiriami tam tikrų socialinių grupių asmenims (pvz., vaikams, pensininkams, neįgaliesiems ir kt.), kurių finansinės galimybės įsigyti vienų ar kitų vaistų yra mažesnės nei kitų apdraustųjų. Šio sąrašo vaistų, skirtų vaikams ir neįgaliesiems, bazinės kainos kompensuojamos 100 proc., o vaistų, skirtų pensininkams ir 30–40 proc. sumažėjusio darbingumo neįgaliesiems gydyti, – 50 proc.
-    C sąrašas – MPP (slaugos priemonės, įvairios diagnostinės juostelės, specialios medicininės paskirties maisto produktai ir kt.). Gali būti skiriamos visiems apdraustiesiems pagal sąraše nurodytas skyrimo sąlygas. Įrašius į C sąrašą naujas MPP, jomis kompensuojamųjų MPP kainynas papildomas pagal poreikį. Dėl MPP reikalingumo sprendžia gydytojas, bet jau naudojamų MPP receptus gali išrašyti ir slaugytojas. Teisę išrašyti daugumą gydytojo paskirtų MPP jau turi bendrosios praktikos, bendruomenės slaugytojai ir slaugytojai diabetologai.

2.    Nuo 2020 m. liepos mėn. valstybės biudžeto lėšomis kompensuojama vaistų ir MPP priemokos dalis 75-erių metų ir vyresniems žmonėms gydyti. Tokiu pačiu būdu kompensuojamos priemokos, kai vaistai ir MPP skiriami pensininkams ir neįgaliesiems, kurių pensijos, šalpos, kompensacinės išmokos, rentos yra mažesnės kaip 100 proc. praėjusių metų minimalių vartojimo poreikių dydžio.

3.    Kodėl už kai kuriuos 100 proc. kompensuojamus vaistus reikia primokėti? Todėl, kad 100 proc. kompensuojamos vaistų tik bazinės kainos.

4.    Iš PSDF biudžeto kompensuojamos ir ortopedijos techninės priemonės (OTP). Tai medicinos priemonės, kuriomis PSD draustus asmenis aprūpina ortopedijos įmonės bei odontologijos įstaigos, pasirašiusios sutartis su VLK. Šioms ortopedijos įmonėms ir odontologijos įstaigoms VLK apmoka OTP gamybos ir (ar) pritaikymo išlaidas bei apdraustųjų, įsigijusių OTP savo lėšomis, išlaidas.

5.    Iš PSDF biudžeto kompensuojami 3 tipų kochleariniai implantai (kochleariniai implantai, BAHA įsriegiamieji kauliniai implantai, vidurinės ausies klausos sistemos ir atsarginiai šių medicinos pagalbos priemonių (MPP) procesoriai) – tai klausos reabilitacijos būdas, suteikiantis galimybę girdėti. Šie implantai skiriami vaikams ir abiem ausimis klausos netekusiems suaugusiesiems, kai klausos pažeidimas yra sunkus arba labai sunkus, o įprastos klausos gerinimo priemonės, tokios kaip klausos aparatai, yra neveiksmingos.

6.    Iš PSDF biudžeto kompensuojama medicinos priemonių (prietaisų) nuoma. Nuomos išlaidos kompensuojamos tiems apdraustiesiems, kuriems medicinos priemonės pagal gydytojų konsiliumo išvadą yra būtinos sveikatos priežiūrai namuose užtikrinti. Išsinuomoti  ir naudoti namuose galima dirbtinės plaučių ventiliacijos bei deguonies aparatus, paprastas ar išmaniąsias insulino pompas bei infuzines pompas – vadinamąsias skausmo pompas.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-13