Vadovaujantis Europos Sąjungos teisės aktais, vienoje iš Europos Sąjungos, Europos Ekonominės Erdvės valstybių, Šveicarijoje ar Jungtinėje Karalystėje (toliau – ES valstybės) apdrausti valstybiniu sveikatos draudimu asmenys, prireikus turi teisę gauti būtinosios medicinos pagalbos ar, esant tam tikroms aplinkybėms, planinio gydymo paslaugas viešnagės kitoje ES valstybėje metu. Be to, vienoje ES valstybėje apdraustas, tačiau kitoje ES valstybėje gyvenantis asmuo turi teisę į nemokamą sveikatos priežiūrą gyvenamojoje valstybėje. Už šių sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimą yra atsakinga valstybė, kurioje asmuo yra apdraustas socialiniu draudimu. 

Paprastai tam, kad Lietuvos Respublikos apdraustieji galėtų pasinaudoti šiomis garantijomis, jiems reikia turėti dokumentą, patvirtinantį jų teisę gauti atitinkamas sveikatos priežiūros paslaugas. Teisę į būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidų kompensavimą patvirtina teritorinių ligonių kasų išduodama Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK).

Jei asmuo siunčiamas gauti konkrečių planinio gydymo paslaugų į užsienį, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos išduoda dokumentą S2. Sprendimą dėl jo išdavimo priima Sveikatos apsaugos ministerijoje veikianti speciali komisija.

Jei Lietuvos apdraustieji persikelia gyventi į kitą ES valstybę, tačiau toliau dirba ir socialinio draudimo įmokas tebemoka Lietuvoje arba gauna Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka paskirtą pensiją, teritorinės ligonių kasos išduoda dokumentą S1.

Papildomai, apdraustasis, turintis gydytojo siuntimą tam tikrai sveikatos priežiūros paslaugai, gali pats pasirinkti ar kreiptis dėl šios asmens sveikatos priežiūros paslaugos į Lietuvos gydymo įstaigą ar savo lėšomis tarpvalstybinės sveikatos priežiūros paslaugas gauti kitoje Europos Sąjungos šalyje. Pasirinkus galimybę gauti tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas, apdraustasis turi kreiptis į TLK dėl išlaidų kompensavimo.

Atnaujinimo data: 2024-01-05