BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Akies lęšiuko keitimo operacija

Akies lęšiuko keitimo operacija – tai privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustam pacientui atliekama operacija, kurios metu drumstas akies lęšiukas pakeičiamas dirbtiniu. Norint gauti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamą (arba iš dalies apmokamą) paslaugą, pacientui dėl lęšiuko keitimo operacijos reikia kreiptis į gydymo įstaigą, sudariusią sutartį ir teritorine ligonių kasa.

Atsiradus regėjimo sutrikimams, pacientas pirmiausia turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins regėjimą ir, jei reikia, parašys siuntimą gydytojo oftalmologo konsultacijai. Šis gydytojas specialistas išsamiai patikrins regėjimą, ir, jei reikia, skirs tyrimus bei gydymą. Gydytojui oftalmologui nustačius kataraktos diagnozę (dažniausiai ji nustatoma vyresnio amžiaus žmonėms), gali prireikti operacijos, kurios metu drumstas akies lęšiukas pakeičiamas dirbtiniu.

Apie tai, ką svarbu žinoti pacientui, kuriam reikalinga akies lęšiuko keitimo operacija, turi informuoti gydantysis gydytojas. PSD apdraustam pacientui pirmiausia turi būti pasiūlyta nemokama operacija ir akies lęšiukas. Iš PSDF gydymo įstaigai nustatyta bazine kaina sumokama už operaciją, į kurios kainą įskaičiuota akių lęšiuko kaina, todėl pacientui mokėti nereikia.

Jeigu pacientas pats pageidauja, kad operacijos metu jam būtų implantuojamas brangesnis įstaigoje pasiūlytas lęšiukas, kurį rekomenduoja gydantysis gydytojas, turi į sveikatos priežiūros įstaigos kasą sumokėti ne visą lęšiuko kainą, o kainos skirtumą tarp pasirinkto ir PSDF lėšomis apmokamo akių lęšiuko. Iš PSDF apmokama lęšiuko kaina yra 44,02 euro. Ji įskaičiuota į bendrą kataraktos operacijos kainą.

Turite klausimų? Ligonių kasoms juos galite pateikti el. paštu [email protected] arba bendruoju telefono numeriu 8 5 232 2222, skambinant iš užsienio +370 5 232 2222.

Mokėti ar primokėti nereikia, jei:

 • pacientas yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu (PSD);
 • kreipiasi į gydymo įstaigą, su kuria teritorinė ligonių kasa (TLK) sudaro sutartį dėl akių lęšiuko keitimo operacijos ir kuri privalo pacientui pasiūlyti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamą operaciją ir akių lęšiuką.

Visose gydymo įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su TLK dėl akių lęšiuko keitimo operacijų, PSD apdraustam pacientui turi būti pasiūlyta ir nemokama operacija, ir akių lęšiukas. PSDF lėšomis gydymo įstaigai nustatyta bazine kaina sumokama už operaciją, į kurios kainą įskaičiuota akių lęšiuko kaina, todėl pacientui mokėti nereikia.

Mokėti reikia, jei:

 • pacientas neapdraustas PSD;
 • pacientas pasirenka gydymo įstaigą, kuri neturi sutarties su TLK dėl akių lęšiuko keitimo operacijos atlikimo ir apmokėjimo PSDF lėšomis.

Primokėti reikia, jei:

 • pacientas pats pageidautų, kad operacijos metu jam būtų implantuojamas brangesnis įstaigoje pasiūlytas lęšiukas, kurį rekomenduoja gydantysis gydytojas.

Pacientas, pasirinkęs brangesnį lęšiuką, turi į gydymo įstaigos kasą sumokėti ne viso lęšiuko kainą, o kainos skirtumą tarp pasirinkto ir PSDF lėšomis apmokamo akių lęšiuko. PSDF lėšomis apmokama lęšiuko kaina šiuo metu yra 44,02 euro ir yra įskaičiuota į bendrą kataraktos operacijos kainą.

Pacientui svarbu žinoti:

 • kitaip nei aukščiau nurodyta įsigijusiems akių lęšiukus pacientams išlaidos nėra kompensuojamos;
 • visiems apdraustiesiems PSD pirmiausia turi būti pasiūlyta ligonių kasų PSDF lėšomis apmokama operacija, į kurios kainą įtraukta ir akies lęšiuko kaina;
 • gydymo įstaigoje pacientas turi gauti visą jam reikalingą informaciją apie PSDF lėšomis apmokamas ir apdraustiesiems nemokamai teikiamas paslaugas;
 • visais atvejais, jei kyla klausimų, už ką apdraustas PSD pacientas turi mokėti ar primokėti, reikia klausti gydytojo, jei nepavyksta sužinoti – kreiptis į gydymo įstaigos administraciją;
 • jei gydymo įstaigoje nepavyksta išsiaiškinti, ar teisėtai reikalaujama už ką nors mokėti ar primokėti, galima kreiptis į teritorinę ligonių kasą.

Gydymo įstaigos, sudariusios sutartis tu TLK, turi skelbti šią pacientams svarbią informaciją:

 • apie gydymo įstaigoje teikiamas paslaugas, už kurias ligonių kasos sumoka PSDF lėšomis;
 • apie gydymo įstaigoje taikomas priemokas;
 • apie gydymo įstaigoje teikiamas mokamas paslaugas ir jų kainas.

Akies lęšiuko keitimo operacijos paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų (ASPĮ) sąrašas skelbiamas skiltyje – „Sveikatos priežiūros įstaigos ir paslaugos visoje Lietuvoje“. Norint rasti ASPĮ, su kuria ligonių kasos yra sudariusios sutartis dėl akies lęšiuko operacijos kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, atitinkamuose langeliuose reikia pasirinkti tinkančius įrašus (pvz., paieškos langelyje (užtenka vieno raktinio žodžio) „Paslauga“ – įrašyti Akies ir jos priklausinių procedūros (dienos chirurgija), langelyje „Savivaldybė“ – savivaldybę ir t.t.). 

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-06-01