BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Galūnių protezavimas neįgaliesiems

Galūnių protezai yra skirti pakeisti amputuotą kūno dalį. Amputacijos atliekamos dėl įvairių priežasčių – dėl įgimtos ar įgytos negalios: periferinės kraujotakos ligų, metabolinių ligų (diabetas sukelia opas ir gangreną), traumų, kaulų navikų, infekcijų (kaulų ligų). Tinkamai pritaikyti galūnių protezai neįgaliesiems iš dalies, o kartais beveik visiškai grąžina prarastą funkciją, t. y. padidėja jų galimybės savarankiškai judėti, gyventi ir dirbti, spartėja neįgaliųjų integracija į visuomenę.

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VLK) neįgaliesiems po galūnių amputacijų kompensuoja iš PSDF biudžeto plaštakos, dilbio, žasto, blauzdos, šlaunies ir dubens dalies protezų gamybos ir pritaikymo išlaidas.

Galūnių protezams lėšos skiriamos atsižvelgiant į jų poreikį: 2018 m. buvo skirta 3 533 tūkst. Eur, 2019 m. – 3 209 tūkst. Eur, 2020 m. – 3 379 tūkst. Eur, o 2021 m. – 4 545 tūkst. Eur. Per metus vidutiniškai galūnių protezais aprūpinama apie 1 200 neįgaliųjų.

Galūnių protezus skiria gydytojai specialistai. Pirminius galūnių protezus skiria gydytojų konsiliumas, kurio sudėtyje turi būti bent vienas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas. Nuolatinius galūnių protezus skiria tik fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas. Šlaunies (aukščiau kelio) protezus su hidrauliniu kelio sąnariu (tipas KPM3-4) ir blauzdos (žemiau kelio) protezus su vakuuminio tvirtinimo sistema (tipas KPM2-2) gali skirti tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų konsiliumas, kurio sudėtyje turi būti bent vienas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas ir bent vienas gydytojas ortopedas traumatologas.

2021 m. apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu (toliau – apdraustieji) buvo pradėti kompensuoti nauji protezai – mioelektriniai dilbio (žemiau alkūnės) protezai (tipas RP1-9-M). Šiuos protezus gali skirti tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų konsiliumas, kurio sudėtyje turi būti bent vienas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas ir bent vienas gydytojas ortopedas traumatologas.

Dilbio protezus (tipas RP1-9), žastikaulio protezus (tipas RP2-5), blauzdos protezus su silikonine mova (tipas KP2-7), dubens dalies protezus (tipas KPM-4-2) gali skirti gydytojų konsultacinė komisija arba gydytojų konsiliumas, kurių sudėtyje turi būti bent vienas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas.

Galūnių protezais neįgalieji aprūpinami per ortopedijos įmones, sudariusias sutartis su VLK. 2022 m. 2022 m. VLK sudarė 21 sutartį dėl apdraustųjų aprūpinimo galūnių protezais galite rasti čia (aktyvi nuoroda). Siekdama, kad apdraustieji gautų naujausią informaciją apie galūnių protezavimo paslaugas teikiančias ortopedijos įmones, VLK, likus ne mažiau kaip 45 kalendorinėms dienoms iki pirminio galūnės protezo ar nuolatinio galūnės protezo naudojimo termino (laikotarpio) pabaigos, išsiunčia apdraustajam pranešimą apie galimybę užsisakyti naują galūnės protezą. VLK šį pranešimą apdraustajam siunčia registruotu laišku Ortopedijos informacinėje sistemoje nurodytu adresu. Kartu su pranešimu apdraustajam išsiunčiamas ortopedijos įmonių, kuriose jis gali užsakyti nuolatinį galūnės protezą, sąrašas, todėl apdraustasis savo nuožiūra gali pasirinkti ortopedijos įmonę (iš VLK pateikto sąrašo) ir užsisakyti galūnės protezą. Taip pat šių įmonių sąrašas, veiklos adresai, kontaktiniai telefono numeriai ir elektroninio pašto adresai skelbiami Ligonių kasų interneto svetainėje https://ligoniukasa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/gyventojams-1/ortopedijos-technines-priemones-ir-medicinos-priemones/sutartys-su-imonemis

Galūnių protezai yra gaminami individualiai pagal antropometrinius paciento duomenis, todėl labai svarbu pasirinkti ortopedijos įmonę, kuri gamina kokybiškus galūnių protezus. Galūnių protezus gamina ir pritaiko ortopedijos įmonėse dirbantys ortopedai technologai. Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos ortopedams technologams suteikia spaudo numerius. Informaciją apie ortopedams technologams suteiktus spaudo numerius galite rasti čia (aktyvi nuoroda: https://licencijavimas.vaspvt.gov.lt/License/PublicSpecialistIndex)

VLK informaciją apie ortopedijos įmonių, sudariusių sutartį su VLK, gaminamų galūnių protezų modelius ir kiekius galite rasti čia (aktyvi nuoroda: Informacija neįgaliesiems apie ortopedijos įmonių, sudariusių sutartį su Valstybine ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos, gaminamus galūnių protezus).

Turite klausimų? Ligonių kasoms juos galite pateikti el. paštu [email protected] arba bendruoju telefono numeriu (8 5) 232 2222, skambinant iš užsienio +370 5 232 2222.

Galūnių protezai yra gaminami individualiai pagal antropometrinius paciento duomenis, todėl labai svarbu pasirinkti ortopedijos įmonę, kuri gamina kokybiškus galūnių protezus. Informaciją apie ortopedijos įmonių, sudariusių sutartį su VLK, gaminamų galūnių protezų modelius, kiekius. Galite rasti čia (Excel failas). 

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-01-25