BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Medicininė reabilitacija

Medicininė reabilitacija – tai kompleksinis medicininių reabilitacijos metodų (kineziterapijos, ergoterapijos, klinikinio logopedo paslaugos, ortopedinių ir techninės pagalbos priemonių parinkimo ir pritaikymo, psichologinės ir socialinės pagalbos, gydomojo masažo, fizioterapijos, gydymo vaistais ir dieta, pacientų ir jų artimųjų mokymo) taikymas, siekiant atkurti sutrikusias paciento biopsichosocialines funkcijas arba, esant negrįžtamiems organizmo pakitimams, jas kompensuoti, arba palaikyti pasiektą paciento biopsichosocialinio funkcinio pajėgumo lygį.

Medicininę reabilitaciją pacientui skiria ir siuntimą išrašo fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas ar gydantis gydytojas stacionare (atsižvelgdamas į fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo rekomendacijas). Siunčiantis gydytojas nustato reabilitacijos trukmę ir sprendžia, ar reabilitacijos paslaugos turi būti teikiamos ambulatoriškai, ar stacionare. Kokia reabilitacinio gydymo rūšis ir gydymo trukmė bus pasirinkta, priklauso nuo paciento būklės, ligos sunkumo ir biopsichosocialinių funkcijų sutrikimų.

Siuntimą išrašantis gydytojas turi informuoti pacientą ir (ar) nepilnamečio paciento atstovą apie skiriamas reabilitacijos paslaugas ir atitinkamo profilio reabilitacijos paslaugas teikiančias įstaigas. Įstaigą visoje Lietuvoje pacientas turi teisę laisvai pasirinkti pats. Gydytojui paskyrus reabilitacinį gydymą pacientui nereikia rūpintis jokiais dokumentais. Pacientui tereikia telefonu susisiekti su pasirinkta reabilitacijos įstaiga ir suderinti atvykimo datą. Atvykus į reabilitacijos įstaigą reikės pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Medicininė reabilitacija taikoma asmenims po sunkių operacijų ir traumų ar sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Šios paslaugos skiriamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro (toliau – SAM) 2022 m. lapkričio 23 d. įsakymu Nr. V-1738 „Dėl Medicininės reabilitacijos ir antirecidyvinio sanatorinio gydymo paslaugų skyrimo ir teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir SAM 2022 m. gruodžio 7 d. įsakymu Nr. V-1828 „Dėl Medicininės reabilitacijos ir antirecidyvinio sanatorinio gydymo paslaugų teikimo bendrųjų ir specialiųjų reikalavimų aprašų patvirtinimo“ (toliau – Įsakymai) patvirtintų aprašų nuostatomis.

Siekiant užtikrinti medicininės reabilitacijos paslaugų prieinamumą tiems pacientams, kuriems jų labiausiai reikia, dalis stacionarinės medicininės reabilitacijos paslaugų teikiama ir apmokama prioriteto tvarka. Tai yra antrinės stacionarinės reabilitacijos paslaugos suaugusiesiems po infarktų, insultų, endoprotezavimo, traumų, operacijų dėl onkologinių ligų, antrinės stacionarinės reabilitacijos paslaugos vaikams ir tretinės stacionarinės reabilitacijos paslaugos vaikams ir suaugusiesiems. Siunčiančiosios įstaigos atsakingas asmuo derina paciento priėmimą dėl reabilitacijos paslaugų teikimo su šias paslaugas teikiančia įstaiga, o reabilitacijos paslaugas teikianti įstaiga priima šios grupės pacientus prioriteto tvarka.

Turite klausimų? Ligonių kasoms juos galite pateikti el. paštu [email protected] arba bendruoju telefono numeriu 8 5 232 2222, skambinant iš užsienio +370 5 232 2222.

  • Nuo 2023 metų sausio mėnesio pirmojo etapo medicininės reabilitacijos paslaugos bus vadinamos pradinės medicininės reabilitacijos paslaugomis

Nuo 2021 m. sausio mėn. pradėtos teikti pirmojo ambulatorinės medicininės reabilitacijos etapo paslaugos ir taip išplėstos medicininės reabilitacijos skyrimo galimybės, nes atsisakyta paslaugų skyrimo ir apmokėjimo pagal atskirus medicininės reabilitacijos metodus (kineziterapiją, ergoterapiją, fizioterapiją ar masažą), neatsižvelgiant į suteiktų paslaugų kiekį. Dabar paslaugos skiriamos ir apmokamos kompleksiškai, vertinant bendrą suteiktų medicininės reabilitacijos priemonių skaičių. Vieno gydymo epizodo metu pacientai gali gauti iki 25 pirmojo ambulatorinės medicininės reabilitacijos etapo paslaugų.

Pirmojo medicininės reabilitacijos etapo paslaugos teikiamos vis aktyviau, 2021 metais šių paslaugų suteikta už 24,8 mln. Eur. Lyginant 2021 m. ir 2022 m. sausio-balandžio mėnesiais teiktas pirmojo medicininės reabilitacijos etapo paslaugas, stebimas žymus šių paslaugų gavusių pacientų skaičiaus augimas: nuo beveik 62 tūkst. 2021 metais iki 98 tūkst. 2022 metais. 2022 metais pirmojo medicininės reabilitacijos etapo paslaugų apmokėjimui skirta 29,4 mln. Eur PSDF biudžeto lėšų, taip pat planuojama dar didinti šių paslaugų finansavimą ir 2023 metais.

Pradėjus teikti pirmojo medicininės reabilitacijos etapo paslaugas ženkliai sumažėjo pacientų skundų dėl taikomų priemokų ar mokamų medicininės reabilitacijos paslaugų, kas rodo, kad pakeitus šių paslaugų apmokėjimo tvarką, pacientams užtikrinamos PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamos reabilitacijos paslaugos. Siekiama ir toliau didinti šių paslaugų prieinamumą pacientams, skatinant įstaigas jas dar aktyviau teikti ir didinant šių paslaugų finansavimą.

Medicininės reabilitacijos paslaugų rūšys:

Pradinė reabilitacija. Medicininės reabilitacijos paslaugos asmenims, turintiems biopsichosocialinių funkcijų sutrikimų, pradedamos teikti ambulatorinio arba stacionarinio gydymo metu. Dėl paslaugų poreikio pacientą konsultuoja fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas.

Asmenims pagal indikacijas skiriamos pavienės medicininės reabilitacijos paslaugos (tiek ambulatoriškai, tiek stacionare: kineziterapija, ergoterapija, fizioterapija, gydomasis masažas, tik stacionare: psichoterapija, klinikinio logopedo užsiėmimai ir kt.).

Jei atlikus pradinės reabilitacijos procedūras funkcijos tebėra sutrikusios, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas įvertina paciento būklę, biopsichosocialinių funkcijų sutrikimo laipsnį ir sprendžia, ar reikalingas tolesnis reabilitacinis gydymas.

Jei biopsichosocialinių funkcijų sutrikimai po pradinės reabilitacijos neišnyksta, gali būti skiriama stacionarinė ar ambulatorinė reabilitacija.

Be pradinės ambulatorinės ar pradinės stacionarinės medicininės reabilitacijos pacientas gali būti siunčiamas į medicininės reabilitacijos paslaugas teikiančias įstaigas šiais atvejais: kai reikia paruošti pacientą pirminiam ar nuolatiniam protezavimui, kai skiriama palaikomoji reabilitacija, suteikus dienos chirurgijos paslaugas ar fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojui pagrįstai nusprendus.

Stacionarinė reabilitacija. Specializuotos stacionarinės reabilitacijos paslaugos. Medicininės reabilitacijos paslaugos teikiamos specializuotose stacionariniuose reabilitacijos skyriuose, kurie veikia daugiaprofilinėse ligoninėse, reabilitacijos ligoninėse, sanatorijose. Stacionarinė reabilitacija skiriama ligoniams po labai sunkių ligų ir traumų. Reabilitacijos paslaugos stacionariniuose reabilitacijos skyriuose teikiamos 6 dienas per savaitę.

Stacionarinė reabilitacija skiriama tik po gydymo stacionare, išskyrus kai:

  • reabilitacijos paslaugų tikslas – paruošti pacientą pirminiam ar nuolatiniam protezavimui;
  • skiriama palaikomoji reabilitacija;
  • po taikyto stacionarinio gydymo slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje būklė pasikeitė taip, kad gali būti teikiamos reabilitacijos paslaugos;
  • skiriamos reabilitacijos paslaugos dėl psichikos ir elgesio sutrikimų;
  • reabilitacijos paslaugos skiriamos vaikams;
  • buvo suteiktos dienos chirurgijos paslaugos;
  • kai tai nurodyta Specialiųjų reikalavimų apraše.

Ambulatorinė reabilitacija. Ambulatorinės reabilitacijos paslaugos skiriamos, kai biosocialinės funkcijos neatsistato po stacionarinės reabilitacijos ir paciento būklė atitinka ambulatorinės reabilitacijos reikalavimus arba kai biosocialinės funkcijos neatsistato po pradinės reabilitacijos, tačiau nebūtina stacionarinė reabilitacija. 

Šio etapo paslaugos teikiamos asmens sveikatos priežiūros įstaigų ambulatorinės reabilitacijos skyriuose.

Stacionarinės reabilitacijos kartotinis kursas ir palaikomoji reabilitacija skiriama:

  • suaugusiems asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka pripažintas 0–40 proc. darbingumo lygis;
  • asmenims, sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra pripažintas didelių arba vidurinių specialiųjų poreikių lygis;
  • vaikams, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas neįgalumas.

Stacionarinės reabilitacijos kartotinis kursas skiriamas vadovaujantis stacionarinės reabilitacijos paslaugas teikusių gydytojų rekomendacijomis pirmuosius 2 metus po Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – NDNT) nustatyto darbingumo sumažėjimo ar specialiųjų poreikių padidėjimo, ar neįgalumo nustatymo vaikams dėl pagal Tarptautinę statistinę ligų ir sveikatos problemų klasifikaciją (dešimtoji redakcija) nustatytų priežasčių, nurodytų Įsakymais patvirtintuose aprašuose. 

Palaikomoji reabilitacija.  Palaikomoji reabilitacija taikoma asmenims po nustatyto darbingumo sumažėjimo ar specialiųjų poreikių padidėjimo pripažinimo, ar neįgalumo nustatymo vaikams, kurių neįgalumo, darbingumo sumažėjimo ar specialiųjų poreikių padidėjimo priežastys nurodytos Įsakymais patvirtintuose aprašuose.

Ambulatorinė reabilitacija namuose. Ambulatorinė reabilitacija namuose skiriama asmenims, sergantiems ligomis, pagal TLK-10-AM žymimomis šiais kodais: G04, G35, G95, G99.2, S14.0, S14.1, T91.3, kai yra tetraplegija, suformuota tracheostoma ir (ar) reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija:

•    kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas 0–25 proc. darbingumo lygis;
•    sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis;
•    iki 18 metų amžiaus, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas sunkus neįgalumo lygis.

Medicininę reabilitaciją pacientui skiria ir siuntimą išrašo fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, įvertinęs biopsichosocialinių funkcijų sutrikimus ar gydantis gydytojas stacionare (atsižvelgdamas į fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo rekomendacijas). Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, įvertinęs paciento sveikatos būklę ir vadovaudamasis Įsakymais patvirtintais aprašais, sprendžia, ar reabilitacijos paslaugos turi būti teikiamos ambulatorinėmis, ar stacionarinėmis sąlygomis.

Reabilitacijos įstaigą pacientas gali pasirinkti pats arba rekomendavus gydytojui, kai siunčiantysis gydytojas jį informuoja apie reabilitacijos paslaugas teikiančias įstaigas.

Į medicininės reabilitacijos įstaigas pacientas privalo atvykti ne vėliau kaip per 21 kalendorinę dieną po reabilitacijos paslaugų paskyrimo. Jei pacientui reabilitacijos paslaugos yra indikuotinos vėliau, konkrečią atvykimo datą nustato gydytojas.

Naudodamiesi gydymo įstaigų, teikiančių medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas, paieškos sistema galite pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje gali būti teikiamos jums reikalingos paslaugos. Su šioje sistemoje esančiomis įstaigomis teritorinės ligonių kasos sudarė sutartis dėl medicininės reabilitacijos ir (ar) antirecidyvinio sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo paslaugų teikimo ir apmokėjimo. 

Paieškos lange įrašius ligų grupę ar gydymo rūšį, pateikiamas įstaigų sąrašas ir nurodomas laisvų vietų skaičius.

Už duomenų teikimą ir atnaujinimą šioje informacinėje sistemoje atsako gydymo įstaigos: duomenys apie esamą laisvų vietų skaičių turi būti atnaujinami kiekvieną darbo dieną.

Pastebėję netikslumų sistemoje, praneškite apie tai bendruoju ligonių kasų el. pašto adresu [email protected] arba bendruoju telefono numeriu 8 5 232 2222.

  • 2023-01-02 Medicininės reabilitacijos paslaugų skyrimo ir teikimo pokyčiai 2023 metais

Keičiasi medicininės reabilitacijos paslaugų skyrimo tvarka. Nuo 2023 m. sausio 1 d. siuntimą gauti medicininės reabilitacijos paslaugas išduos ne šeimos gydytojas, o fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas. Siekiant supaprastinti reabilitacijos paslaugų skyrimo tvarką, atsisakyta siuntimo derinimo su teritorinėmis ligonių kasomis, t. y. gydytojams užteks parašyti siuntimą gauti medicininės reabilitacijos paslaugas ir nereikės pildyti formos Nr. 070/a-LK „Pažyma medicininės reabilitacijos paslaugai gauti“ (toliau – forma Nr. 070/a-LK).

Nuo 2023 m. sausio 1 d. pirmojo medicininės reabilitacijos etapo paslaugos bus vadinamos pradinės medicininės reabilitacijos paslaugomis. Šios paslaugos bus skiriamos atsižvelgiant tik į biopsichosocialinių funkcijų sutrikimo laipsnį (teisės aktuose ligų kodai nenurodomi). Pradinės ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugos dėl tos pačios ligos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšų ne daugiau kaip 2 kartus per metus.

Ambulatorinės reabilitacijos I ir ambulatorinės reabilitacijos II paslaugos sujungiamos ir bus vadinamos ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugomis. Šių paslaugų teikimo specialiuosiuose reikalavimuose taip pat nebus nurodomi diagnozių kodai, o tik ligų grupės ir biopsichosocialinių funkcijų sutrikimai, dėl kurių gali būti skiriama ambulatorinė reabilitacija.

Palaikomosios medicininės reabilitacijos namuose paslaugos bus vadinamos ambulatorinės medicininės reabilitacijos namuose paslaugomis. Šios paslaugos skiriamos vadovaujantis specialiųjų reikalavimų aprašais. Per 12 mėnesių bus skiriami 2 kursai palaikomosios reabilitacijos, atliekant po 10 kineziterapijos, ergoterapijos ir gydomojo masažo procedūrų.

2023 metais prioritetinės stacionarinės medicininės reabilitacijos paslaugų grupė papildoma nauja indikacijų grupe: pacientams po operacijų dėl tam tikrų onkologinių ligų.

Nuo 2023 m. sausio 1 d. sveikatos grąžinamojo gydymo paslaugos perskirstomos, vietoje šių paslaugų atitinkamai bus skiriamos antrinės stacionarinės medicininės reabilitacijos (reabilitacija II) ar ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugos.

Atsisakoma sąvokos „pakartotinė reabilitacija“, o pacientams po stacionarinės medicininės reabilitacijos, jei reikės (jei paciento būklė atitiks specialiuosiuose reikalavimuose nurodytas sąlygas), galės būti skiriama palaikomoji reabilitacija ar dar vienas stacionarinės reabilitacijos kursas.

  • 2022-06-07 Medicininės reabilitacijos paslaugos, teikiamos „žaliojo koridoriaus“ principu

Skubiais atvejais sunkių būklių pacientai, pavyzdžiui, po insulto, infarkto, endoprotezavimo, sunkių traumų, sergantieji onkologinėmis ligomis, medicininei reabilitacijai bus nukreipiami „žaliaisiais koridoriais“, t. y. paslaugas jie gaus per trumpiausią nustatytą laiką prioriteto tvarka. „Žaliaisiais koridoriais“ bus nukreipiami ir vaikai, kuriems medicininė reabilitacija atliekama ligoninėse.

Pacientai reabilitacijos paslaugas „žaliaisiais koridoriais“ gaus ne tik valstybinėse, bet ir privačiose medicininės reabilitacijos įstaigose. Planuojama, kad ši tvarka įsigalios nuo 2023 m. pradžios.

Laiku ir kokybiškai suteiktos medicininės reabilitacijos paslaugos – svarbiausi gydymo sėkmės veiksniai sergantiesiems sunkiomis ligomis. Tai ypač svarbu žmonėms po įvairių traumų, insultų, infarktų, sudėtingų operacijų, sergantiems lėtinėmis ligomis. Jiems gydytojų ir medicininės reabilitacijos komandos specialistų nepertraukiama priežiūra reikalinga iškart po gydymo, kad paciento fiziologinės būklės būtų kiek įmanoma greičiau atstatytos, sveikimo procesas būtų kuo sklandesnis ar neprogresuotų negalia.

„Žaliojo koridoriaus“ principas turi veikti tam, kad sunkių būklių pacientams medicininės reabilitacijos nereikėtų laukti bendroje eilėje, šios paslaugos būtų pradėtos teikti laiku ir kuo efektyviau būtų pagerinta šių pacientų sveikatos būklė.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-06-01