Pasvalio rajono sergančiųjų cukriniu diabetu (CD) draugija „Sveikata“ šią savaitę minėjo savo veiklos 30-metį. Lietuvos diabeto asociacijai (LDA) priklausanti organizacija ta proga surengė konferenciją „Raktas į sveiką širdį ir diabetas“, kurioje pranešimą skaitė ir ligonių kasos atstovas.
Renginyje dalyvavo LDA, Pasvalio rajono savivaldybės, Pasvalio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC) atstovai, kitų šalies miestų diabeto draugijų, klubų nariai, kt. svečiai.
LDA prezidentė Vida Augustinienė pasidžiaugė draugijos „Sveikata“ ir jos pirmininkės Vidos Vegienės aktyvumu, linkėjo organizacijai dalintis patirtimi su sergančiaisiais ir tęsti svarbią veiklą. Taip pat ji atkreipė dėmesį į diabeto plitimo pasekmes, ligos valdymo pasiekimus ir problemas. Akcentuota, kad sergant CD, žmogaus gyvenimo trukmė sutrumpėja 6 metais, o sergant CD su komplikacijomis – 12 metų. Nuo 2000-ųjų iki 2021 metų pasaulyje sergančiųjų CD padaugėjo 3 kartus. Lietuvoje 187 žmonės iš tūkstančio serga šia liga ir ypač daugėja ja sergančių vaikų.
Pasvalio PASPC vadovas Vilius Povilionis pažymėjo, kad Pasvalio rajone sergančiųjų CD yra daugiau kaip tūkstantis. Atkreiptas dėmesys, kad susirgus būtina dalyvauti mokymuose ir sužinoti, kaip šią ligą valdyti, kad ji taptų ne našta, o gyvenimo palydove. Taip pat reikia lankytis diabetinės pėdos kabinete, sureguliuoti mitybą, judėti, periodiškai pasidaryti reikiamus tyrimus.
PASPC medicinos psichologė Dalia Petrėnienė pridūrė, kad ir gebėjimas valdyti stresą turi didžiulės įtakos diabeto eigai.
Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjas Edgaras Voras konferencijoje pristatė informaciją apie kompensuojamų vaistinių preparatų, medicinos priemonių ir sveikatos paslaugų prieinamumą sergantiesiems diabetu. Renginio dalyviams priminta apie Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas šeimos gydytojo, gydytojų specialistų paslaugas, sąlygas medicininei reabilitacijai gauti, ilgalaikio stebėjimo ir slaugos paslaugas, ortopedijos techninių priemonių, vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimą, medicinos prietaisų nuomą.
E. Voras atkreipė dėmesį, kad pagal Higienos instituto (HI) 2021 metų duomenis, Lietuvoje 2 tipo diabetu serga 17 kartų daugiau žmonių nei 1 tipo CD. Pastaruoju dažniau serga vyrai, o 2 tipo – moterys.
Pasak E. Voro, HI duomenys rodo, kad Pasvalio rajone tūkstančiui prie gydymo įstaigų prisirašiusių vyrų tenka maždaug 3 vyrai, sergantys 1 tipo, ir 44 vyrai, sergantys 2 tipo CD. Atitinkamai tūkstančiui moterų tenka 2 moterys, sergančios 1 tipo, ir 65, sergančios 2 tipo diabetu. Palyginti su kitomis Panevėžio ir Utenos apskričių savivaldybėmis, pasvaliečius vyrus 1 tipo CD ligotumu lenkia tik ignaliniečiai, o pasvalietes moteris 2 tipo CD ligotumu – ignalinietės, zarasiškės ir molėtiškės. Taip pat panašiai serga visaginietės.
Pažymėta, kad visa diabeto kontrolė mūsų šalyje skirta komplikacijoms mažinti ir sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumui didinti sergantiesiems. Pasvaliečiams linkėta kuo mažiau komplikuoto diabeto, o tai galima būtų pasiekti, jei būtų įdėta daugiau pastangų ligai valdyti: reikiamu dažnumu atliekant kraujo tyrimus, mokantis, kaip prižiūrėti diabetinę pėdą ir pan. Vienas dažniausių ir būtinų tyrimų yra glikozilinto hemoglobino tyrimas. Juo galima įvertinti ilgalaikę gliukozės koncentraciją kraujyje, itin pravarčią stebint cukrinio diabeto gydymo eigą. Glikozilinto hemoglobino tyrimą rekomenduojama atlikti 4 kartus per metus, kas 3 mėnesius.
Ligonių kasos atstovas priminė apie medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo galimybes, kuriais atvejais ir kiek ortopedinių gaminių priklauso sergantiesiems diabetu, paminėjo šių metų teisės aktų pakeitimus, susijusius su vaistų, medicinos priemonių kompensavimu: informuota, kokie nauji vaistai šiais metais įrašyti į Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą, kokios medicinos pagalbos priemonės kompensuojamos. Pažymėta, kad 2021 metais keitėsi insulino pompų keičiamųjų dalių kompensavimas sergantiesiems 1 tipo CD, nuo 2022 metų liepos 1 d. šiems pacientams pradėtos kompensuoti nuolatinio gliukozės kiekio stebėjimo sistemos. Atitinkamai sumažintas diagnostinių juostelių gliukozei nustatyti skaičius, skiriamas tada, kai naudojamos insulino pompos.
(Panevėžio TLK nuotr.)
Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija.
Ligonių kasos kviečia:
Rūpimus klausimus galima pateikti [email protected] arba (8 5) 232 2222.
Atnaujinimo data: 2022-11-29
Ligonių kasos: viršsutartinių paslaugų apmokėjimas pagerino gydymo įstaigų finansus
Ligonių kasos primena, kur kreiptis nemokamos pagalbos dėl psichikos sveikatos
Kineziterapijos svarba reabilitacijoje: kelias į visavertį gyvenimą
PSDF lėšomis bus kompensuojami enteriniai mišiniai ir patobulintos gliukozės stebėjimo sistemos