BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Misija

„Institucijos misija – tai institucijos vadovo suformuluota institucijos paskirtis ir įsipareigojimai, atskleidžiantys su institucija susijusius esamus ir numatomus visuomenės poreikius...".

Tai trumpas pagrindinės veiklos ir paskirties apibrėžimas, dabartiniai ir numatomi įsipareigojimai, pagrindinės vertybės. Formuluojant Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) misiją buvo galvota ne vien tik apie VLK, kaip įstaigos, paskirtį, bet ir apie visą Lietuvos privalomojo sveikatos draudimo (PSD) sistemą.

Esminė ligonių kasų paskirtis – tai garantijos suteikimas. Ligonių kasos neteikia sveikatos priežiūros paslaugų, bet garantuoja, kad šių paslaugų, suteiktų apdraustiesiems, išlaidos bus kompensuotos. Garantijos teikimą, kaip esminę ligonių kasų paskirtį, teigia Sveikatos draudimo įstatymas: „Privalomasis sveikatos draudimas – valstybės nustatyta asmens sveikatos priežiūros ir ekonominių priemonių sistema, (...) garantuojanti PSD draudžiamiems asmenims, įvykus draudiminiam įvykiui, sveikatos paslaugų teikimą bei išlaidų už suteiktas paslaugas, vaistus ir medicinos pagalbos priemones kompensavimą".

Ligonių kasų tikslas – siekti, kad ši garantija atitiktų teisėtus apdraustųjų lūkesčius. Garantijos apdraustiesiems suteikimas, kaip esminė ligonių kasų paskirtis, yra ne tik dabarties, bet ir numatomas artimiausios ateities tikslas, atitinkantis visuomenės poreikius. Svarbu pabrėžti, kad garantijos suteikimas reiškia didesnę institucijos atsakomybę už savo vykdomą veiklą. Garantija apdraustiesiems reiškia, kad ligonių kasos privalo mokėti sveikatos paslaugų teikėjams tik už geros kokybės paslaugas, kad visiems turi būti suteikta tiek paslaugų, kiek reikės, nepaisant sumokėtų į Privalomo sveikatos draudimo fondą (PSDF) įmokų dydžio (kiekvienas asmuo prisideda prie sveikatos sektoriaus finansavimo pagal savo galimybes). Taip įgyvendinamas solidarumo principas. Garantija žmonėms reiškia taip pat saugumą plačiąja prasme: tiek finansinį (apsaugoma nuo didelių išlaidų), tiek fizinį (užtikrinamas geros kokybės paslaugų prieinamumas), tiek psichologinį (žmogus jaučiasi ramus, nes žino, kad atsitikus bėdai, juo bus pasirūpinta).

Garantas. Pasirinktas žodžių junginys – sveikųjų ir sergančiųjų garantas – dominuoja misijos apibrėžime. Būtent jam tenka pagrindinis prasmės krūvis. Pagal žodyną „garantas“ – tai garantiją teikiantis asmuo ar įstaiga. Garantijos teikimas reiškia, kad prisiimama didelė atsakomybė už savo atliekamą darbą.

Sveikatos priežiūros užtikrinimas. Ligonių kasos, numatydamos sutartyse, kiek iš viso sveikatos priežiūros paslaugų bus teikiama ir kiek joms bus skiriama lėšų, iš tiesų daro tiesioginę įtaką apdraustųjų sveikatos priežiūros užtikrinimui ir net sveikatos politikai. Esminė ligonių kasų funkcija misijos formuluotėje apibrėžiama esamuoju laiku – užtikrina. Pasirinktas esamasis laikas, nes tai, kas parašyta, galioja dabar.

Sveikieji ir sergantieji. Ligonių kasos minėtą saugumą garantuoja ne tik sergantiesiems, bet ir sveikiems žmonėms, padėdamos jiems tada, kai šie suserga ar turi kitų su sveikata susijusių reikalų. Todėl galutinėje formuluotėje minimi ir sergantieji, ir sveikieji. 

Pagrindinis naudos gavėjas – apdraustieji. Buvo svarstoma, ar nevertėtų rašyti „gyventojai“, nes PSD turi siekti, kad visi gyventojai būtų apdrausti. Nors žodis „apdraustieji“ tarsi siaurina VLK veiklos apimtį, bet vis dėlto būtent jis buvo pasirinktas diskutuojant, nes taip pabrėžiama draudimo svarba.

Kitos funkcijos kompensuodama jos išlaidas, skaidriai ir efektyviai naudodama lėšas. Šios ligonių kasų funkcijos nusakytos šalutiniame sakinyje, nes norima pabrėžti, kad išvardytosios funkcijos yra svarbios, bet ne pagrindinės. Skaidriai ir efektyviai – epitetai, nusakantys, kaip ligonių kasos naudoja PSDF lėšas. Šioje formuluotėje minima, kad lėšos naudojamos efektyviai – taip įsipareigojama niekada nešvaistyti lėšų abejotiniems tikslams, siekti geriausio rezultato už mažiausią kainą.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-06-08